Chcą wyrugować Platona i Kartezjusza, bo byli biali

Opublikowano: 11.01.2017 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 379

Grupa studentów Uniwersytetu Londyńskiego domaga się usunięcia z programów nauczania takich twórców myśli naukowej jak Platon, Kartezjusz czy Kant. Ich winą jest fakt, że… byli biali. Związek studentów z Wydziału Badań Afrykańskich i Orientalnych (School of Oriental and African Studies – SOAS) twierdzi, że na wydziale tym powinno przede wszystkim nauczać się o filozofach z Azji i Afryki.

Wśród wysuniętych przez grupę żądań znalazło się i takie: “Jeśli konieczne jest nauczanie o białych filozofach, należy to robić z pozycji krytycznych. Na przykład, należy podkreślać kolonialny kontekst, w którym tworzyli filozofowie tzw. Oświecenia”. Grupa zapowiada, że ich żądania to część szerszej kampanii mającej na celu “zdekolonizowanie” uniwersytetu.

Spełniają się więc przepowiednie części osób zajmujących się edukacją, które ostrzegały, że w imię politycznej poprawności już wkrótce uniwersytety będą zmuszane do spełniania nawet najbardziej nieracjonalnych żądań wysuwanych przez studentów z tzw. generacji płatków śniegu (Snowflake Generation). To niedawno ukuty termin na określenie młodych ludzi, którzy są znacznie bardziej czuli na swoim punkcie niż ich poprzednicy i znacznie bardziej się o wszystko obrażają.

Brytyjski rząd już wychodzi naprzeciw takim studentom. Planowana jest bowiem taka reforma edukacji, w ramach której zadowolenie studentów ma być stawiane na pierwszym miejscu oceny instytucji akademickich.

Wciąż są jednak ludzie, którzy potrafią przeciwstawić się tego typu żądaniom. Filozof sir Roger Scruton stwierdził, że wysuwający takie pomysły to ignoranci. “Nie możesz odrzucić całego dziedzictwa intelektualnego bez jego dogłębnego przestudiowania, a jasnym jest, że osoby, które to proponują nie przestudiowały tego, co nazywają białą filozofią. Jeśli oni twierdzą, że w “Krytyce czystego rozumu” Kanta występuje kontekst kolonialny, to chętnie o tym z nimi podyskutuję.” Z kolei sir Anthony Seldon, wicekanclerz Buckingham University dodał: “Istnieje niebezpieczeństwo, że poprawność polityczna wymknęła się spod kontroli. Musimy rozumieć świat taki, jakim był, a nie pisać na nowo historię, by była taką, jaką niektórzy chcieli by ją widzieć.”

Studenci z SOAS, głównego europejskiego centrum studiów azjatyckich, afrykańskich i bliskowschodnich, zapowiadają, że “dekolonizacja” i “konfrontacja z białymi instytucjami” to jeden z ich tegorocznych priorytetów. Erica Hunter, dyrektor Katedry Religii i Filozofii na SOAS zapowiada, że sprzeciwi się “wszelkim próbom usuwania filozofów i historyków tylko dlatego, że jest to modne”.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Telegraph.co.uk
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

przecież to czysty quasi-nazistowski rasizm wobec białoskórych

kudlaty72
Użytkownik
kudlaty72

” W definicji ludobójstwa mieści się skoordynowane działanie, mające na celu zniszczenie zasadniczych fundamentów życia i tożsamości grup narodowych czy etnicznych, czego zamierzonym efektem będzie likwidacja tych społeczności. Stanie się tak w wyniku dezintegracji politycznej i społecznej grup tworzących naród, jak też ich religii, kultury, języka, świadomości narodowej. Zniszczeniu ulegną też podstawy ekonomiczne grup narodowych oraz bezpieczeństwo osobiste, wolność, zdrowie, poczucie godności, a w końcu również życie ich członków.”

lektura obowiązkowa:
http://wolna-polska.pl/wiadomosci/bialy-gatunek-zginie-2017-01

replikant3d
Użytkownik

Globalistom plan zaczyna się ,,sypać,, naprawdę myślicie że to była inicjatywa studentów? To odwracanie uwagi. Prawdopodobnie szykuje się coś znacznie bardziej bulwersującego.

kozik
Użytkownik
kozik

-A Kopernik???
-Kopernik też był murzynem.
-A Olisadebe???…

robi1906
Użytkownik

Kopernik, najpierw była kobietą.

kozik
Użytkownik
kozik

Anna Grodzka też.