Chcą wylądować na biegunie południowym Księżyca

Opublikowano: 24.07.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 815

Indie rozpoczęły właśnie misję na Księżyc, wysyłając swój orbiter, lądownik i łazik. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Indie będą czwartym państwem, które wykonają udane miękkie lądowanie na Srebrnym Globie.

Misja rozpoczęła się w poniedziałek od startu ciężkiej rakiety nośnej GSLV Mk3, który odbył się w Centrum Kosmicznym Satish Dhawan. Rakieta wyniosła na orbitę sondę kosmiczną Chandrayaan-2, która pozostanie tam przez 23 dni zanim wykona serię manewrów i zbliży się do Księżyca. Start na szczęście zakończył się pełnym powodzeniem, choć pierwotnie miał odbyć się 15 lipca i został odwołany w ostatniej chwili ze względu na problemy techniczne, które mogły doprowadzić do katastrofy.

Zgodnie z planem Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych, lądownik Vikram oddzieli się od orbitera i 7 września powinien wykonać miękkie lądowanie pomiędzy kraterami Manzinus C i Simpelius N na południowym biegunie Księżyca. Następnie łazik Pragyan rozpocznie serię eksperymentów. Misja lądownika i łazika potrwa maksymalnie 14 ziemskich dni, natomiast orbiter będzie pracował przez cały rok.

Lot na Księżyc jest kontynuacją misji Chandrayaan-1 z 2008 roku, podczas której Indie nie zdołały wykonać miękkiego lądowania, ale wraz z orbiterem wysłały impaktor, który uderzył w powierzchnię Srebrnego Globu. Misja Chandrayaan-2 warta 145 milionów dolarów skupi się między innymi na poszukiwaniu wody i minerałów oraz zmierzy trzęsienia występujące na Księżycu.

Jeśli misja zakończy się sukcesem, Indie będą czwartym krajem na świecie, który wylądował na Księżycu w ogóle, oraz pierwszym, który dokonał tego na biegunie południowym. Przeprowadzone badania będą mieć duże znaczenie dla przyszłych załogowych misji na Księżyc i budowy pierwszej stałej kolonii.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: ISRO.gov.in
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. hashi 24.07.2019 20:58

    Niby 4 kraj ale video z księżyca wciąż brak.
    W czasach kiedy kamerki full hd mają nawet resoraki za 20 zł.

  2. RadekD 27.07.2019 10:43

    Indie. Straszny rozrzut w klasach społecznych. Z jednej strony mamy loty na księżyc, z drugiej dzieci załatwiające się na ulicach. Smutne to.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.