Chcą wylądować na biegunie południowym Księżyca

Opublikowano: 24.07.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 13

Indie rozpoczęły właśnie misję na Księżyc, wysyłając swój orbiter, lądownik i łazik. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Indie będą czwartym państwem, które wykonają udane miękkie lądowanie na Srebrnym Globie.

Misja rozpoczęła się w poniedziałek od startu ciężkiej rakiety nośnej GSLV Mk3, który odbył się w Centrum Kosmicznym Satish Dhawan. Rakieta wyniosła na orbitę sondę kosmiczną Chandrayaan-2, która pozostanie tam przez 23 dni zanim wykona serię manewrów i zbliży się do Księżyca. Start na szczęście zakończył się pełnym powodzeniem, choć pierwotnie miał odbyć się 15 lipca i został odwołany w ostatniej chwili ze względu na problemy techniczne, które mogły doprowadzić do katastrofy.

Zgodnie z planem Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych, lądownik Vikram oddzieli się od orbitera i 7 września powinien wykonać miękkie lądowanie pomiędzy kraterami Manzinus C i Simpelius N na południowym biegunie Księżyca. Następnie łazik Pragyan rozpocznie serię eksperymentów. Misja lądownika i łazika potrwa maksymalnie 14 ziemskich dni, natomiast orbiter będzie pracował przez cały rok.

Lot na Księżyc jest kontynuacją misji Chandrayaan-1 z 2008 roku, podczas której Indie nie zdołały wykonać miękkiego lądowania, ale wraz z orbiterem wysłały impaktor, który uderzył w powierzchnię Srebrnego Globu. Misja Chandrayaan-2 warta 145 milionów dolarów skupi się między innymi na poszukiwaniu wody i minerałów oraz zmierzy trzęsienia występujące na Księżycu.

Jeśli misja zakończy się sukcesem, Indie będą czwartym krajem na świecie, który wylądował na Księżycu w ogóle, oraz pierwszym, który dokonał tego na biegunie południowym. Przeprowadzone badania będą mieć duże znaczenie dla przyszłych załogowych misji na Księżyc i budowy pierwszej stałej kolonii.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: ISRO.gov.in
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
hashi
Użytkownik
hashi

Niby 4 kraj ale video z księżyca wciąż brak.
W czasach kiedy kamerki full hd mają nawet resoraki za 20 zł.

RadekD
Użytkownik
RadekD

Indie. Straszny rozrzut w klasach społecznych. Z jednej strony mamy loty na księżyc, z drugiej dzieci załatwiające się na ulicach. Smutne to.