Chcą szpiegować każdego internautę

Opublikowano: 29.09.2015 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Brytyjska agencja wywiadowcza Government Communications Headquarters (GCHQ) chce stworzyć największy na świecie system wywiadowczy. Z dokumentów udostępnionych przez Edwarda Snowdena dowiadujemy się, że GCHQ prowadzi program o nazwie “Karma Police”. Jego celem jest zdobycie informacji o każdym użytkowniku internetu. Dane są gromadzone dzięki temu, że wiele połączeń internetowych przechodzi przez Wielką Brytanię.

Jeszcze w 2012 roku w bazie Karma Police znajdowało się 50 miliardów rekordów z metadanymi. Celem na rok 2013 było powiększenie bazy do 100 miliardów rekordów. Dzięki Snowdenowi wiemy, że 41% zgromadzonych informacji dotyczy historii nawigowania po sieci. Dane te trafiają do bazy o nazwie “Black Hole”. Wśród innych zbieranych informacji znajdują się adresy e-mail, dane z komunikatorów internatowych, serwisów społecznościowych i zapytania zadawane wyszukiwarkom. GCHQ odnotowuje także przypadku używania narzędzi pozwalających na anonimowe nawigowanie po sieci.

Dostęp do zgromadzonych danych mają analitycy GCHQ, którzy mogą dzięki nim zebrać informacje o danej osobie. GCHQ pozyskuje też “ciasteczka”, dzięki czemu może wiązać adresy IP z danymi osobistymi, jak np. adresy e-mail. Wiadomo, że wywiad korzysta z ciasteczek m.in. Google’, Yahoo, Facebooka, Reddita, WordPressa, CNN, Reutersa, YouPorn czy BBC. GCHQ może bez przeszkód wyszukiwać informacje dotyczące użytkowników spoza Wielkiej Brytanii. Nie potrzebuje też żadnej zgody, by analizować metadane obywateli Wielkiej Brytani. Dopiero dostęp do bardziej szczegółowych danych mieszkańców Zjednoczonego Królestwa wymaga specjalnych zgód.

W ramach testów swojego systemu GCHQ analizowała dane odbiorców internetowych stacji radiowych. Zgromadzono w ten sposób i przeanalizowano informacje dotyczące 200 000 osób ze 185 krajów.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: myce.com
Źródło polskie: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kozik
Użytkownik
kozik

A to w połączeniu z Pejsbukiem umożliwi namierzanie niewygodnych. Proponuję już szukać alternatywnych kanałów wymiany informacji!

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/szef-facebooka-powiedzial-angeli-merkel-ze-pracuja-nad-ocenzurowaniem-wypowiedzi