Chcą powiększyć terminal na Okęciu 10 lat przed zamknięciem lotniska

Jest niezbędne, by powiększyć terminal w części dla pasażerów lecących do państw spoza strefy paszportowej (non-Schengen) – powiedział prezes Portów Lotniczych Mariusz Szpikowski. Problem w tym, że lotnisko im. Fryderyka Chopina ma zostać zamknięte dla ruchu pasażerskiego do 2028 roku. Czy taka inwestycja jest więc naprawdę niezbędna?

Prezes Szpikowski przedstawił plan rozbudowy portu lotniczego na Okęciu. Głównym celem jest zwiększenie przepustowości lotniska z 38–42 do ponad 50 startów i lądowań na godzinę, czyli z 600 do 800 dziennie. Inwestycja ma objąć również stworzenie dodatkowych stanowisk postojowych dla największych samolotów i nowych dróg zjazdowych po wylądowaniu.

Tymczasem rząd ogłosił niedawno, że w okolicach Baranowa do 2028 rou powstanie Centralny Port Komunikacyjny z lotniskiem mającym obsługiwać w pierwszych latach ok. 45-50 mln pasażerów rocznie. W kolejnych dekadach – ponad 100 mln. Integralną częścią tego planu było wygaszenie Okęcia i przeniesienie lotów pasażerskich do CPK. Dlaczego więc włodarze polskich portów lotniczych ładują pieniądze w obiekt, który znajduje się u schyłku swojej historii? Prezes Szpikowski argumentuje, że Okęcie jest przepełnione, a do 2028 r. nie będzie ono w stanie obsłużyć 15 mln spodziewanych dodatkowo pasażerów rocznie. A taki właśnie przyrost jest przewidywany.

Dlaczego jednak Porty Lotnicze nie zainwestują w rozbudowę innego mazowieckiego portu, w Modlinie? Taki postulat zgłasza burmistrz Woli i warszawski radny Krzysztof Strzałkowski, który zwraca uwagę, że tamtejszy obiekt idealnie nadaje się do rozbudowy do przepustowości, która pozwoliłaby obsłużyć cały ruch pasażerski. Samorządowiec widzi w tym alternatywę dla budowy CPK. Taka inwestycja kosztowałaby kilkaset milionów złotych, a nie 35 mld zł, a tyle rząd planuje przeznaczyć na powstanie megalotniska. W Modlinie nie byłoby również konieczność wywłaszczanie rolników, co będzie mieć miejsce w Baranowie.

Autorstwo: PN
Zdjęcie: Wistula (CC BY-SA 3.0)
Źródło: Strajk.eu