Chcą oskarżyć brytyjski rząd o zbrodnie przeciw ludzkości

Opublikowano: 28.12.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1782

Premier Mauritiusa przyznał w wywiadzie dla BBC, że bada prawne możliwości oskarżenia brytyjskich urzędników o zbrodnie przeciwko ludzkości, przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Pomimo orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości z początku tego roku, Wielka Brytania wciąż nie zwróciła Mauritiusowi archipelagu Czagos.

Pravind Jugnauth nazwał Brytyjczyków „bezwstydnymi” i „upartymi”. „To pogwałcenie podstawowych praw człowieka. Nie rozumiem Wielkiej Brytanii, jej rządu, dlaczego jest tak uparty” – powiedział premier. Do oskarżeń dołączają rdzenni mieszkańcy archipelagu, którzy chcą wrócić do domu. Twierdzą, iż Brytyjczycy specjalnie odwlekają wykonanie orzecznictwa Trybunału w nadziei, że społeczność Czagosów po prostu umrze.

Wielka Brytania przejęła kontrolę nad archipelagiem od swojej byłej kolonii i rozpoczęła wysiedlanie tamtejszych mieszkańców pół wieku temu. W 1965 roku Brytyjczycy ogłosili wyspy Brytyjskim Terytorium Oceanu Indyjskiego. Największą wyspę archipelagu, Diego Garcia, wydzierżawili Stanom Zjednoczonym na 50 lat, później umowa została przedłużona na kolejnych 20. USA przekształciły teren w “niezatapialny lotniskowiec”, budując tam bazę sił powietrznych, wykorzystywaną w czasach zimnej wojny oraz podczas nalotów na Afganistan i Irak.

W lutym 2019 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Zjednoczone Królestwo naruszyła prawo podczas dekolonizacji Mauritiusa w 1968 roku, i powinna zwrócić archipelag Czagos temu krajowi w ciągi sześciu miesięcy. „Szkoda, że Wielka Brytania nie zachowuje się uczciwie i rozsądnie, w zgodzie z zasadami prawa międzynarodowego” – ubolewał premier Mauritiusa. Prawnicy reprezentując rząd tego kraju dodają, że odmawiając rdzennym mieszkańcom archipelagu powrotu do domu, Wielka Brytania dopuszcza się zbrodni przeciwko ludzkości.

„Każdego dnia, jeden po drugim, umieramy. Uważam, że Brytyjczycy czekają, aż wszyscy umrzemy i nikt nie będzie domagał się prawa do wysp” – wyznała 66-letnia Liseby Elyse, która miała 20 lat, gdy Brytyjczycy kazali jej opuścić Czagos.

„Jesteśmy jak ptaki latające nad oceanem, które nie mają gdzie wylądować. Więc będziemy latać, aż umrzemy” – mówił z kolei 81-letni Samynaden Rosemond, który opuścił archipelag mając 36 lat.

Rząd Wielkiej Brytanii uważa, że orzeczenie Trybunału było błędne.

Autorstwo: AG
Zdjęcie: NASA (CC0)
Źródło: Cooltura 24.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.