Chcą obalenia prezydent Dilmy Rousseff

Opublikowano: 18.08.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 447

W ponad 200 miastach Brazylii odbyły się antyprezydenckie protesty. Ich uczestnicy, często ubrani w żółto-zielone stroje narodowej reprezentacji futbolowej, domagają się impeachmentu.

200 tys. ludzi przeszło przez Sao Paulo, mniejsze grupy zebrały się w innych miastach. Głównym postulatem jest odsunięcie od władzy Dilmy Rousseff, obecnej prezydent Brazylii. Poparcie dla Rousseff waha się wokół 8 proc. – żadna głowa państwa nie cieszyła się tak niewielką popularnością od 1985 roku. 71 proc. ocenia jej pracę bardzo źle.

Jedną z podstawowych przyczyn wybuchu protestów jest skandal korupcyjny – okazuje się, że z państwowej spółki paliwowej Petrobras wyprowadzono 3 miliardy dolarów. W aferę zamieszanych jest ponad 50 polityków z pierwszych szeregów, głównie z rządzącej Partii Pracowników. Rousseff nie pomaga także pogłębiający się kryzys gospodarczy – w kraju rośnie bezrobocie, inflacja wynosi ok. 10 proc., odczuwalny jest także spadek wzrostu gospodarczego. To efekty m.in. ostrego programu cięć wydatków państwa.

– Nie przypominam sobie żadnego kryzysu politycznego o takiej skali – mówił Jairo Nicolau, politolog z Uniwersytetu Federalnego w Rio de Janeiro. – Nie widać żadnego rozwiązania, nikt nie wie, jak się z niego wydostać.

Ludzie, którzy wyszli na ulicę, domagają się usunięcia Rousseff z urzędu, część chce, żeby władzę w kraju przejęło wojsko. W Brazylii nie ma legalnej procedury odwołania prezydenta, a frakcja parlamentarna, popierająca to rozwiązanie, jest bardzo mała.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. dagome12345 18.08.2015 10:32

    Oczywiście na głównych portalach jak na razie ani słowa na ten temat.
    Znalazło się miejsce na jakieś śluby pseudo gwiazd, relacje z pseudo walki bokserskiej oraz najważniejsza informacja: Barca przegrała mecz( czy coś takiego).
    Kasa na budowę stadiów i organizacje mistrzostw była, ale jak się “igrzyska na plebsu” skończyły to już nie warto pisać o tym kraju 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.