Chávez zachęca do skłotowania

Opublikowano: 28.01.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 604

WENEZUELA. Prezydent Hugo Chávez wysłał wojsko, żeby przejęło gospodarstwa rolne i zachęcił biednych do zajęcia „nieużywanej” ziemi w bogatych obszarach Caracas, wywołując w ten sposób powstanie fali skłotów. Posunięcie to jest częścią kampanii „odzyskiwania” ziemi i innych form własności, która rozpoczęta została po kryzysie na rynku nieruchomości. W jego wyniku miliony ludzi znalazły się w opłakanym położeniu, co przyczyniło się do spadku popularności Cháveza przed planowanymi na 2012 rok wyborami.

Skłotersi ubrani w czerwone koszulki Partii Socjalistycznej przejęli w ubiegły weekend 20 przestrzeni w skoordynowanym uderzeniu w Chacao, bogatej dzielnicy Caracas, zanim policja ich wyeksmitowała. Nawet zwolennicy rządu byli zaskoczeni tą obywatelską akcją. W innych miastach doszło do podobnych działań ludzi poszukujących lepszych warunków mieszkaniowych.

Jak podaje guardian.co.uk, Chávez ogłosił także szereg nowych praw i układów z Chinami, Rosją, Białorusią, Iranem, Turcją i innymi krajami, aby za wszelką cenę wybudować w Wenezueli 350 tysięcy mieszkań w ciągu najbliższych dwóch lat. W telewizyjnym przesłaniu 26 stycznia powiedział: “Fundamentalnym celem socjalizmu jest zaspokajanie ludzkich potrzeb… potrzeb wszystkich, równo, bez przywilejów.”

Przeciwnicy rządu twierdzą, że nie udało mu się wybudować wystarczająco dużo domów w ciągu ostatnich dziesięciu lat, a umowy z zagranicznymi kontraktorami rzekomo doprowadziły do powstania zaledwie 10 procent z obiecywanej liczby. Burmistrz Chacao Emilio Grateron skrytykował nawoływanie przez prezydenta do przejmowania przypuszczalnie niezamieszkałych gruntów jako demagogiczne i odstraszające dla prywatnego biznesu. Nazwał je „nieodpowiedzialną retoryką bez zważania na konsekwencje” i „bardzo niebezpieczną grą”.

Rząd rozpoczął wywłaszczenia na wsi, angażując do tego 1600 żołnierzy na 47 farmach w zachodnich stanach Merida i Zulia. Działania te uzasadnia faktem, że gospodarstwa te są nieproduktywne. Państwo od przejęcia władzy przez Cháveza w 1999 roku przejęło kontrolę nad 2 milionami 500 tysiącami hektarów ziemi. Obecnie próbuje odzyskać popularność wśród biedoty, propagując przejmowanie przez biedaków nieruchomości w miastach.

Powodzie i osunięcia się ziemi zniszczyły slumsy na zboczach wzgórz i pozbawiły miejsca zamieszkania tysiące rodzin, potęgując jeszcze niedobór około 2 milionów mieszkań w 27-milionowej Wenezueli. Pod rządami Cháveza buduje się jedynie około 40 tys. mieszkań rocznie. Lider rewolucji boliwariańskiej tłumaczy się, że bogaci mają najlepsze gruntu, zwłaszcza w stolicy, ale często pozostawiają je niezagospodarowane. Rząd zamknął już sześć pól golfowych, a teraz zamierza to samo zrobić z Country Clubem w Caracas. Nawet właściciele hoteli zostali skłonieni do przyjęcia ofiar powodzi, ale i oni obawiają się, że przemysł hotelarski zostanie znacjonalizowany.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.