Chanuka w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w poniedziałek w uroczystości zapalenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Zapalenie świec chanukowych odbywa się z okazji Chanuki, czyli żydowskiego Święta Świateł. Tegoroczne święto rozpoczęło się w niedzielę, 18 grudnia i potrwa do poniedziałku, 26 grudnia. Po raz pierwszy Chanuka w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego w grudniu 2006 roku.

W tym roku podczas uroczystości ponownie wyeksponowano marmurowy świecznik chanukowy, który wykorzystany został w trakcie ceremonii zapalenia świec chanukowych w 2009 roku w obecności pierwszej damy Marii Kaczyńskiej.

Prezydent Andrzej Duda jako gospodarz uczestniczył w symbolicznym zapaleniu świec chanukowych. W swojej przemowie podkreślił symboliczny wymiar święta Chanuki i zwycięstwa Izraela nad okupantami. „Chanuka ma swój specjalny wymiar. To święto zwycięstwa Izraela nad okupantami, którzy chcieli odebrać Izraelczykom ich ojczyznę i religię, ale jednocześnie wielkie zwycięstwo Izraela jako ludu wiernego Bogu i zwycięstwa Boga, który miał pieczę nad Izraelem” – podkreślił Andrzej Duda. „Symbolem Chanuki jest światło będące symbolem opieki Bożej i przetrwania Żydów nawet w najstraszniejszych czasach. To piękne i radosne święto” – dodał prezydent Polski.

W uroczystości uczestniczyła także małżonka głowy państwa – Agata Kornhauser-Duda. „Wraz z żoną bardzo dziękujemy za obecność. Ja przemawiam, ale jesteśmy tutaj tak naprawdę współgospodarzami. Zawsze to jest nasze wspólne święto i wspólne spotkanie z państwem. Jest to spotkanie bardzo ważne” – oznajmił.

W trakcie wydarzenia głos zabrał też rabin Michael Schudrich. W wystąpieniu nawiązał do wojny na Ukrainie. „Obchodząc Chanukę, Żydzi muszą pamiętać o walce przeciwko ciemności, która toczy się dziś na Ukrainie. To wspólne zobowiązanie, aby pamiętać o tych, którzy nie mają światła. Módlmy się, aby następna Chanuka była świętem światła także na Ukrainie” – powiedział naczelny rabin w Polsce Michael Schudrich.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: Twitter.com, DoRzeczy.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

Komentarz „Wolnych Mediów”

Warto zwrócić uwagę, że prezydent z podobną pieczołowitością i systematycznością nie obchodzi świąt innych mniejszości religijnych, np. muzułmanów, buddystów, hinduistów czy rodzimowierców. Zaskakują jego silne więzi z rabinami i bogata żydowska wiedza, która wybiega daleko poza wiedzę o judaizmie przeciętnego Polaka.