Cesarz Akihito abdykował

Opublikowano: 01.05.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 723

Zmiana na Chryzantemowym Tronie. Cesarz Japonii abdykował. Zastąpi go jego najstarszy syn – książę Naruhito, który został 126. władcą. To historyczne wydarzenie w dziejach Kraju Kwitnącej Wiśni.

Ostatni raz podobny przypadek miał miejsce 202 lata temu, kiedy to w 1817 roku cesarz Kokaku zrzekł się tronu na rzecz swojego syna. Tym samym, 1 maja, kończy się era Heisei („pokój wszędzie”) i rozpoczyna era Reiwa („piękna harmonia”).

Cesarz Akihito sprawował rządy przez 30 lat, natomiast ceremonia abdykacji zajęła zaledwie 10 minut. Odbyła się w tokijskim pałacu cesarskim, we wtorek, 30 kwietnia, o godzinie 10.00 czasu polskiego. Cesarzowi towarzyszyło 300 gości.

Po abdykacji monarchy regalia (lustro, miecz oraz klejnoty) przekazano następcy tronu, 59-letniemu Naruhito. Jednakże przejmowanie tronu władzy zostało rozciągnięte w czasie. Finalna ceremonia odbędzie się dopiero 20 października. Wezmą w niej udział przedstawiciele 200 państw. Nowo wybrany cesarz ma już za sobą pierwsze przemówienie, które wygłosił wczoraj tuż po godzinie 11.00.

Przypomnijmy, że cesarz Akihito jest pierwszym władcą w historii Japonii, który odziedziczył tron na mocy postanowień powojennej konstytucji. Od jutra będzie mógł tytułować się jako „joko”, czyli emerytowany cesarz.

O planowanej abdykacji wiadomo było już od 2016 roku. Cesarz zdecydował się na ten krok z uwagi na pogarszający się stan zdrowia. W lipcu 2018 roku media informowały o nudnościach, zawrotach głowy i innych dolegliwościach będących konsekwencją niedokrwienia mózgu. Wcześniej przeszedł też operację serca, a w dodatku zmagał się z chorobą nowotworową.

Abdykacja nie była jednak zwykłą formalnością, ponieważ zgodnie z tamtejszym prawem, zgodę na zrzeczenie się tronu przez władcę musi wyrazić parlament, podejmując odpowiednią ustawę. Tę przegłosowano w czerwcu 2017 roku.

Naruhito to pierworodny syn cesarza Akihito i cesarzowej Michiko. Jest gruntownie wykształcony. Studiował na uniwersytecie Gakushuin w Tokio oraz w Oksfordzie. Od 1993 roku jest żonaty z dyplomatką Masako Owadą, z ktorą ma jedno dziecko, 17-letnią córkę. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości może pojawić się problem związany z kwestią dziedziczenia tronu, ponieważ zgodnie z japońskim prawem kobiety nie mogą dziedziczyć tronu.

Autorstwo: Magdalena Mikrut-Majeranek
Na podstawie: TVP.info, Rp.pl [1] [2], TVN24.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.