Cenzura internetu genewskimi drzwiami?

Opublikowano: 27.02.2012 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 981

Pod koniec lutego rozpoczyna się w Genewie spotkania grupy roboczej Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) – najstarszej na świecie organizacji międzynarodowej, która pod auspicjami ONZ dokonuje standaryzacji oraz regulacji rynku telekomunikacyjnego. Do tej pory regulamin, wypracowany przez Związek i obowiązujący na całym świecie, dotyczył jedynie połączeń telefonicznych i radiotelekomunikacji.

Na wniosek Rosji, Chin i części krajów arabskich, 27 lutego ITU ma rozpatrzeć postulat zmian w regulaminie, które umożliwiłyby mu kontrolę Internetu. Zgodnie z zapowiedzią premiera Rosji, Władimira Putina, z czerwca zeszłego roku: “Naszym celem jest ustanowienie, poprzez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny, międzynarodowej kontroli internetu, która byłaby zapisana w traktacie pod auspicjami Narodów Zjednoczonych.”

“Obudźmy się! To potężne zagrożenie dla wolności w sieci!” – alarmuje Wall Street Journal piórem Roberta McDowella “Rosja, Chiny i cześć innych krajów chce renegocjować traktat z 1988 r. i rozszerzyć go na pola, dotąd nieuregulowane.” Nawet częściowa lektura postulatów tych krajów przyprawia o dreszcze – czytamy w wydaniu z dnia 21 lutego.

“Państwa silne w armie czują się zagrożone tym, że ich obywatele, pragnący politycznej wolności, dążą do urzeczywistnienia swoich marzeń, a Internet im w tym pomaga. Państwa te stworzyły więc imponującą koalicję, a ich wysiłki na rzecz kontroli sieci są coraz bardziej skuteczne” – dodaje McDowell.

Na pytanie o stanowisko polskiego rządu Magdalena Gaj, szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, powiedziała 24 lutego Jackowi Żakowskiemu na antenie radia Tok.fm, iż kraje dążące do kontroli sieci “artykułują na razie tylko ogóle sformułowania, że do regulaminu należy wprowadzić kwestie, związane z zarządzaniem internetem, ale nie została jeszcze położona na stół żadna konkretna propozycja.”

“Nie jest jeszcze nic przesądzone, a stanowisko nasze, ale nie tylko nasze, a dużej części krajów europejskich, jest stanowczo na nie” – podkreśliła Gaj.

Polska jest stałym członkiem ITU, aktualnie zasiada również w jego radzie.

Opracowanie: Katarzyna Matuszewska
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. JamiroQ 27.02.2012 11:30

    Oczywistą oczywistością jest, iż tak potężne medium jak Internet nie może być uchronione przed zakusami “potężnych inaczej”. W dobie globalizacji jednostki i całe społeczeństwa są bezsilne. Czy długo to jeszcze potrwa?

  2. adambiernacki 27.02.2012 14:54

    JamiroQ – długo potrwa? To złe pytanie. Nie można pozwolić by to trwało bo będzie za późno na rewolucje. Trzeba przerwać proces globalizacji czyli kolonizacji całej planety przez monstra bez empatii i sumienia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.