Ceny wyprowadziły Irańczyków na ulicę

Opublikowano: 25.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1139

Rosnące ceny pszenicy i podstawowych produktów spożywczych wywołują protesty w miastach całego Iranu. Władza próbuje je powstrzymać ograniczając dostęp do internetu i mediów społecznościowych, które stały się platformą protestu wobec pogarszającej się sytuacji gospodarczej.

W sobotę w kilku miastach Iranu trwały protesty w związku z rosnącymi cenami żywności – donoszą media społecznościowe. Potwierdzono jeden przypadek śmiertelny w związku z protestami.

Parę dni temu rząd w Teheranie obniżył dotację państwowe na importowaną pszenicę. Ceny produktów mącznych wzrosły o trzysta procent. Znacząco wzrosły ceny produktów mlecznych i olejów roślinnych. Szok cenowy wprowadził ludzi na ulicę.

Na podstawie nagrań zamieszczonych w mediach społecznościowych można stwierdzić, że protesty dotknęły między innymi północne miasto Raszt, centralne miasto Farsan oraz północno-wschodnie miasto Niszapur.

Na demonstracjach pojawiły się hasła antyrządowe, wymierzone bezpośrednio w premiera: „Raisi, miej trochę wstydu, opuść kraj!” – skandowali protestujący na jednym z takich nagrań. Przedstawiciel lokalnych władz Ahmad Avai powiedział półoficjalnej agencji informacyjnej ILNA, że jedna osoba została zabita podczas wieców w Dezful, mieście w produkującej ropę naftową południowo-zachodniej prowincji Chuzestan.

Media państwowe podały wcześniej, że siły bezpieczeństwa rozpędziły w Dezful demonstrację liczącą około 300 osób, a 15 protestujących zostało aresztowanych. W całym kraju za kraty miały trafić co najmniej 22 osoby.

Pierwsze oznaki społecznego niezadowolenia z powodu podwyżek były widoczne już od kilku dni. Oficjalne media informowały w zeszłym tygodniu o przerwaniu usług internetowych, co można uznać za wyraźną próbę powstrzymania użytkowników mediów społecznościowych przed wykorzystywaniem ich do organizacji wieców i rozpowszechniania nagrań wideo.

Instytucja monitorująca dostęp do sieci internetowych NetBlocks poinformowała o wielogodzinnej przerwie w działaniu irańskiej sieci MobinNet. „Zakłócenia te są najnowszym z serii wyłączeń sieci telekomunikacyjnych w związku z protestami” – poinformowała NetBlocks na „Twitterze”.

Ceny pszenicy gwałtownie wzrosły na całym świecie od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym, co mocno zwiększyło koszty dotacji żywnościowych w Iranie. Jednocześnie miejscowi urzędnicy podkreślają, że na wzrost cen wpływa przemyt dotowanej mąki do sąsiedniego Iraku i Afganistanu. Irańczycy kupują tanio mąkę, która jest objęta państwowymi dopłatami i sprzedają ją drożej za granicą.

W 2019 r. Iran został ogarnięty najgwałtowniejszymi protestami od czasu powstania Republiki Islamskiej w 1979 r., z powodu gwałtownego wzrostu cen paliw.

Rosja blokując ukraińskie porty świadomie wywołuje kryzys żywnościowy na świecie. W przypadku Iranu Putin liczy na lojalność Teheranu i torpeduje próby zbliżenia się Iranu z Zachodem.

Źródło: Euroislam.pl

4

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. emigrant001 25.05.2022 05:21

    Wojna na Ukrainie tak groźna jak covid a może trochę mniej, świadczy o tym, że sterują nami psychopaci i nic nie możemy z tym zrobić. Iran może dostać tanie zboże w zamian za tanią ropę ale nie taki jest plan:)

  2. pikpok 25.05.2022 08:43

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.