Ceny mieszkań w Polsce lecą w górę

Opublikowano: 24.01.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1321

Jak pokazuje analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ceny transakcyjne mieszkań w Polsce w III kw. 2020 r. rosły niemal najszybciej w Europie. Polskę pod tym względem wyprzedził tylko Luksemburg.

Jak informuje Polskie Radio, raport PIE pokazał, że ceny mieszkań rosły w ubiegłym roku w imponująco szybkim tempie. „Na tle Europy Polska odnotowuje drugi najwyższy wzrost cen transakcyjnych mieszkań” – poinformowali analitycy PIE, opierając się na Indeksie HPI (House Price In-dex), który pokazuje, że ceny w III kwartale 2020 r. były o 10,9 proc. wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Nieco mniejsze wzrosty widoczne były wśród naszych sąsiadów, tj. na Słowacji (8,5 proc.), w Czechach (8,4 proc.) oraz Niemczech (7,8 proc.) – poinformowano w raporcie. Najszybsze tempo wzrostu cen na mieszkania odnotowano w Luksemburgu, gdzie wyniósł on w tym okresie 13,6 proc.

Raport PIE pokazał także, że po III kwartałach ubiegłego roku popyt na mieszkania skoncentrował się w największych polskich miastach wojewódzkich: w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. W pozostałych miastach wojewódzkich odnotowano wyraźne spowolnienie.

Jak podkreślili analitycy, struktura wzrostu cen na mieszkania pokazuje, że sprzedawały się mieszkania w dobrych lokalizacjach. „W III kwartale ceny transakcyjne na rynku wtórnym w 6 wymienionych miastach wzrosły o 12,4 proc. rdr. W tym czasie dynamika cen na rynku pierwotnym spowolniła – obecnie wynosi 7,9 proc.” – ustalili analitycy PIE.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kufel10
Użytkownik
kufel10

Jeśli LECĄ to chyba w dół.
Często się czyta i słyszy wypowiedzi osób zajmujących się najmem i sprzedazą, że jest wręcz odwrotnie. W takim przypadku śmiem twierdzić, że artykuł “zlecony” wiadomo przez kogo i w jakim celu ;) Ciekawe kiedy stopy pójdą w górę i kredyciarze znów się zmoczą w gacie, tak jak w 2008 i w latach kolejnych.