Całun Turyński sięga czasów Jezusa Chrystusa

Opublikowano: 28.04.2022 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1780

Nowy rodzaj datowania umiejscawia słynny Całun Turyński w I wieku n.e. Stoi to w zupełnej sprzeczności do wyników badania radiowęglowego z 1988 roku, które wykazało, że płótno liczy sobie „zaledwie” 700 lat. Dla wielu badaczy był to decydujący dowód na to że relikwia jest średniowiecznym fałszerstwem.

Całun Turyński, przez wielu uważany za całun pogrzebowy samego Jezusa Chrystusa, jest dziś przechowywany w katedrze św. Jana Chrzciciela w Turynie we Włoszech. Od dawna jest ona przedmiotem wielu badań, kontrowersji i debat. Nowe badania wykorzystujące szerokokątne rozpraszanie promieniowania rentgenowskiego (WAXS) zdają się obalać jeden z koronnych argumentów sceptyków.

Analiza radiowęglowa nie jest wiarygodną metodą datowania tkanek, a nowa metoda rozpraszania promieniowania rentgenowskiego daje bardziej wiarygodne wyniki. Poza ustaleniem wieku płótna, naukowcy znaleźli również na tkaninie ślady pyłku, który występuje tylko na Bliskim Wschodzie. Jeśli to się potwierdzi, będzie to kolejny dowód na autentyczność całunu oraz znacznie zwiększy szansę na dowiedzenie jego autentyczności.

Warto przypomnieć, że nadal nie wyjaśniono jednej z największych tajemnic całunu, a więc istnienia dwów negatywów okaleczonego ludzkiego ciała odciśniętego od przodu i od tyłu. Niektórzy uważają, że wizerunek zawiniętego w płótno Jezusa nadrukował się na tkaninie w sposób nadprzyrodzony, a są i tacy którzy uważają to za dowód na interwencję istot pozaziemskich w jeden z mitów założycielskich chrześcijaństwa.

Poza tym płótno posiada wiele niezwykłych właściwości chemicznych i fizycznych, które nawet obecnie trudno jest odtworzyć w laboratorium. Do dzisiaj, nauka nie jest w stanie wyjaśnić, jak powstał odcisk ciała w płótnie. Udało się jednak wykazać, że ciało na płótnie przebywało tam nie więcej niż dwa dni. Warte wspomnienia są również badania z 2017 roku. Pokazały one, że na całunie znajdują się odciski monet z okresu starożytnego Rzymu z około 29 roku naszej ery.

Inne badanie opublikowane w tym samym roku, przez naukowców z włoskiego Ministerstwa Edukacji, Szkolnictwa Wyższego i Nauki, pokazują że w tkaninę faktycznie była zawinięta mocno zakrwawiona osoba, która przeszła ciężki uraz. Badania dotyczyły wiązań pomiędzy różnymi molekułami na tkaninie, naukowcy znaleźli tam mioglobinę – białko znajdujące się w tkance mięśniowej, wiele białek występujących we krwi – ferrytynę i kreatyninę oraz substancje produkowane przez nerki. Zdaniem naukowców, oznacza to, że osoba zawinięta w całun przeszła poważny uraz lub była torturowana.

Na obecną chwilę, to właśnie pochodzenie śladu na Całunie jest głównym sekretem skrywającym się przed badaczami. Stąd też biorą się szalone teorie takie jak ta, że Jezus został zabrany za pomocą jakiejś zdalnej metody przesyłania niemal rodem ze serialu Star Trek. Inna mniej kontrowersyjna teoria zakłada, że lniane włókno było pokryte jakąś substancją z pyłków roślinnych, co wywołało ten niesamowity efekt. Niestety ale pomimo tylu lat eksperymentów i tylu specjalistów zajmujących się badaniem tego płótna, nadal mamy więcej pytań niż odpowiedzi.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: MDPI.com
Źródło: InneMedium.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Rgga34 28.04.2022 15:58

    Szukają, drążą i nic. Ciągle nic. Jak tu udowodnić fałszerstwo skoro się nie da ?
    Tragedia. Co teraz?
    Ciężko niedowiarkom uwierzyć tak samo jak naukowcom zrozumieć cud.

  2. supersebi900 28.04.2022 16:09

    pozostaje jeszcze do wyjaśnienia kilka drobnych szczegółów.1.jeden bark postać ma o 30 procent masywniejszy od drugiego.2.oczy są umiejscowione w proporcji 1/3 a nie jak wszyscy 1/2 do wysokości czaszki.3. Przód i tył sylwetki różnią się wzrostem o 20 cm. Sama postać mierzy ok. 2m-co czyni olbrzymem względem ówcześnie żyjących semitów.4.palce postaci są niewspółmiernie wydłużone-charakterystyczne w malarstwie z okolic XIII-XIV wieku.5.twarz postaci nie odzwierciedla kształtu naturalnie nałożonej tkaniny na tę część ciała. Wszystko to i wiele innych detali obnaża “cudowność”.pozdrawiam

  3. Rgga34 28.04.2022 18:54

    Supersebi
    Podeślij źródło swoich informacji.
    Pozdrawiam

  4. supersebi900 28.04.2022 19:49

    Rgga34 proszę bardzo to jedno ze żródeł… http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,6027.ale co by daleko szukać,wystarczy że punkt 4 czyli palce widać na zdjęciu powyżej-wystarczy porównać z malarstwem XIV-wiecznym.tak czy siak ludzie takich palców nie mają.

  5. Rgga34 29.04.2022 05:18

    Moim zdaniem to kwestia wiary.
    Zawsze znajdziemy argumenty, które będą odpowiadały naszym tezom. Wystarczy spojrzeć dookoła co się dzieje.
    Tak samo w przypadku całunu. Wierzysz albo nie.
    Jeżeli tak to nawet nie musisz szukać bo po co ? Jeżeli nie to znajdziesz to co szukasz.

    Skoro postać miała by być odzwierciedleniem stylu gotyckiego to jak mają się do tego najnowsze badania, ktore twierdzą, że całun pochodzi sprzed 2 tys. lat.

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.