Całkowita wyprzedaż Rosji w 2012 roku

Opublikowano: 12.09.2011 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 528

W 2012 roku rząd Putina planuje sprzedać część państwowych pakietów akcji największych rosyjskich spółek. Mowa jest o Rosniefcie, WTB, FSK JES, Rus-gidro, Sovkomfłocie.

Zgodnie z planami Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej największy udział w przychodach z prywatyzacji przyniesie sprzedaż akcji największej rosyjskiej spółki ropowydobywczej Rosnieft, ponad 200 miliardów rubli. Jak oznajmił dyrektor Wydziału Stosunków Majątkowych Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej, Alieksiej Udarow, którego słowa cytuje „Prime-TASS”, resort planuje w 2012 roku sprzedać pakiety akcji państwowych w wysokości 10-15% Rosnieftu, 10% akcji WTB, 4,11% akcji FSK JES, 25% akcji Sowkomfłotu a także część udziałów w Rus-gidro. „Planujemy sprzedaż FSK JES – 4,11%, WTB- 10%” – powiedział Udarow, dodając, że pakiet WTB planuje się sprzedać nie taniej niż za cenę sprzedaży państwowego pakietu akcji banku w bieżącym roku (94 miliardy rubli).

Ponadto powiedział, że planuje się sprzedać w 2012 roku następny 25% pakiet Sowkomfłotu (na 2011 rok jest zaplanowana prywatyzacja 25% minus jedna akcja) a także pakiet akcji Rus-gidro, którego wielkości teraz Udarow nie był w stanie podać. Według niego prywatyzacja 25% minus jedna akcja OAO RŻD będzie miała miejsce najprędzej w 2014 roku. Ponadto Uwarow zauważył, że „pozostaje pytaniem otwartym czy będzie to sprzedaż na rynku akcji federalnych, czy to będzie emisja uzupełniająca w celu ściągnięcia pieniędzy do spółki aby finansować jej programy inwestycyjne.”

“RŻD to bardzo skomplikowana duża firma, dla której budujemy plany bardzo ostrożnie” – powiedział przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, którego słowa cytuje „Finmarket”. Oznajmił on, że RŻD planuje zmniejszenie państwowych udziałów do 75% plus jedna akcja. “Czy będzie to się przeprowadzać w formie jednego 25% pakietu, tego nie wiem, tak jak i 25% RŻD, to bardzo dużo i dla spółki, która nie ma publicznej historii, także bardzo dużo” – powiedział Uwarow.

W jego opinii, może to nie mieć racjonalnego uzasadnienia, żeby sprzedawać od razu taki pakiet, ale i dzielenie go na części “to także jest dziwne, dlatego że inwestorzy mający wiedzę, że nie jest to ostatni kąsek pakietu, mogą przyjąć postawę wyczekującą.”

Jak powiedział Uwarow, jest to “problem taktyki sprzedaży, którą opracują wybrane banki inwestycyjne”. Według niego, dochody budżetu z prywatyzacji w 2012 roku są zaplanowane na poziomie 300 miliardów rubli, w 2013 roku- 380 miliardów rubli, a w 2014 roku- 475 miliardów rubli. Zauważył on jednak, że prognoza dochodów budżetowych z prywatyzacji majątku federalnego jest „bardzo przybliżona i dość konserwatywna”. Według niego przy prywatyzacji aktywów liczby ostateczne mogą być większe, precyzuje „Finmarket”.

Jak donosi „Nowyj Riegion”, na początku sierpnia prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zaaprobował rządowy raport w sprawie rozszerzenia planu prywatyzacji, który według szefa państwa, powinien przewidywać obniżenie udziału państwa w największych spółkach do poziomu pakietu kontrolnego albo nawet do zera. W Ministerstwie Rozwoju Gospodarczego oświadczono, że do rozszerzonego planu prywatyzacji może wejść 50 spółek usuniętych ubiegłego roku z listy przedsiębiorstw strategicznych, ale jeszcze nie włączonych do tego planu. Ostatnia lista Szuwałowa przedsiębiorstw przeznaczonych do prywatyzacji znacznie przekroczyła poprzednią liczbę przedsiębiorstw przeznaczonych do prywatyzacji. Ogłoszono, że jeśli wszystkie plany prywatyzacyjne będą zrealizowane to dodatkowe dochody państwa z prywatyzacji w latach 2012-2016 osiągną 6 bilionów rubli. To jest trzy razy więcej od poprzednich szacunków: 280-300 miliardów rubli za 2012 rok, do 1 biliona rubli za przez lata i do 1,8 biliona rubli w 2015 roku.

Zaktualizowana lista proponowała pełną sprzedaż do 2017 roku akcji państwowych banku WTB (obecnie państwo posiada 75,5 % akcji), Rosnieft (75,16% akcji państwowych), Inter RAO (14.79% akcji państwowych), Rus-gidro (około 60% akcji państwowych), Alrosa (50,93% akcji państwowych i 32% w posiadaniu Jakucji).

Rząd planuje również pełną sprzedaż 100% akcji Sovkomfłotu, lotniska Szeriemietiewo, Zarubieżnieftu, OZK, Rossielchozbanku i Rosagroleasingu.

Rząd przymierza się także do sprzedaży swoich 51,17% udziałów w Aerofłocie, ale wskazuje na możliwość odłożonego w czasie, pośredniego udziału w kapitale przewoźnika państwowego Funduszu Emerytalnego. Rząd także proponuje obniżenie państwowego udziału do 50% plus jedna akcja w Zjednoczonej Korporacji Lotniczej (obecnie posiada 83%) i w Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej (posiada 100%) do 2017 roku.

Oprócz tego państwo przygotowuje się do obniżenia swojego udziału do 75% plus jedna akcja w Uralwagonzawodzie (teraz posiada 100% akcji), FSK JES (79,11%), i Transniefcie (78,10%).

Tłumaczenie: RX
Źródło oryginalne: www.3rm.info
Źródło polskie: Stop Syjonizmowi


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. bro 12.09.2011 11:41

    Jak czytam w artykule, choćby w Rosnieft, Skarb Państwa posiada 75,16%, a sprzedać zamierza 10-15%, to samo z innymi spółkami, czyli wsio normalna, zwykłe dokapitalizowanie interesu. Tytuł “Całkowita wyprzedaż Rosji w 2012 roku” ma się nijak do treści, chwyt poniżej “Faktu”, porównanie do sytuacji Polski też ma się nijak, tu sprzedaje się pakiety kontrolne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.