Cała Polska tonie w śmieciach

Opublikowano: 23.04.2013 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 600

Okazuje się, że tylko 111 ze wszystkich 2500 gmin na terenie całego kraju jest przygotowanych do odbioru i utylizacji śmieci na nowych zasadach. Choć reforma śmieciowa zacznie obowiązywać już za 70 dni, może się okazać, że już wkrótce ulice polskich miast będą tonąć w odpadkach.

Zdecydowana większość gmin nie ogłosiła jeszcze przetargów na wywóz śmieci. Jedynie 5 proc. gmin uporało się już z nowymi wytycznymi, a w kilkuset gminach przetargi są w trakcie. Z informacji RMF FM wynika jednak, że urzędnicy nie tracą spokoju i zapowiadają, że wkrótce należy się spodziewać prawdziwego wysypu przetargów na wywóz odpadków.

Gminy, które do 1 lipca nie wyrobią się z wyborem firmy, która zajmie się wywozem śmieci mędą mogły na kilka miesięcy zlecić wybranej firmie taką usługę „z wolnej ręki”. Istnieje też bardziej dramatyczny scenariusz, zgodnie z którym już po 1 lipca nikt po śmieci nie przyjedzie. Jeśli tak się stanie, mieszkańcy są zobowiązani… samemu wezwać śmieciarkę, a rachunek przesłać do gminy. Potwierdza to nawet resort środowiska, który zapewnia, że gmina pokryje koszty wywozu śmieci, jeśli z jej winy nie zostanie na czas zapewniony odbiór odpadków.

Sytuacja komplikuje się jednak w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych. Resort środowiska i twórcy reformy śmieciowej liczą na „sąsiedzką czujność” i donosicielstwo. Wywóz śmieci segregowanych jest bowiem tańszy, a za wrzucanie niesegregowanych odpadków grożą kary. Sąsiedzi będą więc zobowiązani do zaglądania, czy aby inni mieszkańcy osiedla nie wyrzucają nieposegregowanych śmieci.

W przypadku wykrycia osób niestosujących się do przyjętych zasad, wszyscy uparcie niesegregujący śmieci mogą się spodziewać kontroli, a nawet wizyty stosownych urzędników w asyście straży miejskiej.

Autor: pł
Na podstawie: RMF FM
Źródło: Niezależna.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. RobertM4 23.04.2013 09:34

  “zlecić wybranej firmie taką usługę „z wolnej ręki””
  No, to znowu kolesiostwo górą. Co za kraj, wszystko robione pod łapówki. I kto będzie o tym decydował. Wszystko robione, żeby był jak największy bajzel, bo wtedy nie można wskazać winnego.

 2. dona 23.04.2013 10:03

  PRowcy będą robić sukces “pierwsza klasa”, dopóty dopóki w kasie będzie kasa. Dotacje unijne się kończą, pozaciągane przez gminy długi dopiero zaczynają dolegać. Zima mocno nadwyrężyła drogi, a remonty stanowią solidny ciężar dla budżetów, zadłużone szpitale, gdzie już teraz wszyscy chorzy są na diecie typu chleb i woda. Pora chyba zacząć pisać pozwy o niewywiązywanie się z obowiązków na konkretnych urzędników, co skutkuje narażeniem naszego mienia, zdrowia i życia.

 3. matimozg 23.04.2013 10:28

  “(…) W przypadku wykrycia osób niestosujących się do przyjętych zasad, wszyscy uparcie niesegregujący śmieci mogą się spodziewać kontroli, a nawet wizyty stosownych urzędników w asyście straży miejskiej. (…)”

  Już ja ich przywitam chlebem i solą.

 4. przemex 23.04.2013 11:53

  A ja się zastanawiam, jak już będę płacił za wywóz niesegregowanych to chyba mogę śmieci po czyszczeniu kociej kuwety wyrzucić do kosza w urzędzie miasta ?

  Skoro płacę to miejsce wyrzucenia chyba nie ma znaczenia ?

 5. matimozg 23.04.2013 12:22

  (Komentarz usunięty. Naruszenie Regulaminu – pkt 3f.) Moderacja

 6. grzech 24.04.2013 07:51
 7. Koleś 24.04.2013 08:52

  @przemex
  Tak jest np. w sardyńskiej Olbii. Ponieważ każdy zameldowany płaci 5 euro/mc więc może wyrzucać śmieci (niesegregowane) do którego chce pojemnika. To duże śmietniki ustawione przy przecznicach dla ogółu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.