Były tunezyjski minister oskarżony o terroryzm

Opublikowano: 05.01.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 746

Tunezyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało o aresztowaniu byłego tunezyjskiego ministra sprawiedliwości. Noureddine Bhiri oskarżony został o terroryzm.

Według tunezyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Bhiri – były minister sprawiedliwości, związany z partią Ennahda – został zatrzymany w ubiegły piątek. Politykowi postawiono zarzuty terroryzmu oraz prania pieniędzy.

„Musiałem sprostać obowiązkowi zapewnienia Tunezji bezpieczeństwa” – poinformował tunezyjski minister spraw wewnętrznych, Taoufik Charfeddine.

Według informacji dostarczanych przez ministerstwo, Bhiri od początku swojego zatrzymania odmawia przyjmowania jedzenia oraz leków. W niedzielę polityk został przeniesiony do szpitala, kontynuuje jednak strajk głodowy. Według prawnika oskarżonego, znajduje się on w szpitalu Habib Bougatfa w Bizercie a jego stan zdrowia jest niepokojący. Według innego członka Ennahdy, Bhiri cierpi na kilka chorób przewlekłych, w tym na cukrzycę oraz nadciśnienie i musi przyjmować około 16 tabletek dziennie.

Wczoraj lider partii Enahda, Rached Ghannouchi, wyraził swoje zmartwienie stanem byłego ministra i wystosował list do prezydenta Saieda, w którym żąda dokładnych informacji o sytuacji zdrowotnej zatrzymanego oraz uwolnienia go.

Ennahda była partią wiodąca przed lipcowym przejęciem władzy przez Kaisa Saieda, które coraz śmielej nazywa się zamachem stanu. Mimo, że rząd zawieszono 25 lipca, Tunezyjczycy dalej nie doczekali się nowego. Od tego czasu wielu wysoko postawionych polityków oraz biznesmenów zostało zatrzymanych, bądź postawionych w stan oskarżenia – większość pod zarzutem korupcji lub zniesławienia.

Wiele organizacji broniących praw człowieka skrytykowało niektóre z aresztowań oraz wykorzystywanie sądów wojskowych w prowadzeniu spraw. Trudno więc określić, na ile aresztowanie ex-ministra Bhiriego jest polityczną zagrywką prezydenta Saieda, a na ile troską o bezpieczeństwo Tunezji.

Autorstwo: Antonina Steffen
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.