Były prezydent Kosowa przed sądem za zbrodnie wojenne

Opublikowano: 10.11.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

1016 wyświetleń

Hashim Thaçi, były szef polityczny Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK) i do 5 listopada prezydent Kosowa, drugiego państwa albańskiego stworzonego przez Amerykanów w Europie, stanął dziś pierwszy raz przed sądem specjalnym w Holandii, by odpowiedzieć na oskarżenia o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości: masowe morderstwa, porwania, prześladowania ludności cywilnej (albańskiej i serbskiej) oraz szerokie stosowanie tortur.

52-letni Thaçi, dawniej oczko w głowie amerykańskiej Partii Demokratycznej i NATO na Bałkanach, będzie sądzony wraz z trzema wspólnikami za zbrodnicze czyny popełnione przed, w trakcie i niedługo po wojnie Stanów Zjednoczonych i NATO przeciw b. Jugosławii, popartej również przez Polskę. Wojna trwała od 1998 do 1999 r.; Amerykanie pokonali wówczas Jugosławię zmuszając jej wojska do wycofania się z Kosowa. Sąd nie oskarży byłego prezydenta USA Billa Clintona, ani Sojuszu Północnoatlantyckiego o aktywne poparcie dla bandytów z UCK, ani o zbrodnie wojenne, gdyż jego kompetencje nie sięgają tak wysoko.

Thaçi był kosowskim prezydentem od czterech lat, gdy został oskarżony i aresztowany. Siedzi teraz w Hadze. Wcześniej był premierem Kosowa, uznanego przez kraje NATO, gdyż Amerykanie zbudowali tam swoją bazę wojskową. Przed natowską wojną Thaçi był jednym z młodych szefów albańskiej mafii w Kosowie, jedynej albańskiej struktury, którą Amerykanie mogli wykorzystać, by zainstalować się trwale na Bałkanach.

Na pierwszej rozprawie zadaniem sądu było upewnienie się, że prawa oskarżonych są respektowane i czy rozumieją oni wysunięte wobec nich zarzuty. Thaçi wysunął tezę, że sąd chce „pisać historię na nowo”, gdyż jest ciągle przywiązany do medialnej obsługi kosowskiego konfliktu przez natowską propagandę z okresu wojny, która okazała się właściwie kompletnym kłamstwem. Tym niemniej obiecał, że „będzie współpracował z międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości”.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o