Były prezydent Kirgistanu aresztowany

Opublikowano: 11.08.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1118

Były prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew trafił do aresztu Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, w którym będzie przebywał do 26 sierpnia, powiedział Sputnikowi jego adwokat Siergiej Slesariew.

Według niego były szef państwa został oskarżony o bezprawne uwolnienie kryminalnego autorytetu Aziza Batukajewa.

9 sierpnia w nocy służby specjalne Kirgistanu rozpoczęły operację zatrzymania Atambajewa w jego rezydencji w Koj-Tasz. Przed domem byłego prezydenta zebrały się setki jego zwolenników, siły specjalne zastosowały przeciwko nim granaty hukowe i gumowe pociski, a ci otworzyli ogień. Nie udało się zatrzymać Atambajewa.

Rano starcia między zwolennikami byłego prezydenta a siłami bezpieczeństwa były kontynuowane. Liczba ofiar wzrosła do 80 osób, zginął jeden żołnierz sił specjalnych.

Po długich negocjacjach Atambajew poddał się. Został przewieziony do Biszkeku.

Ałmazbek Atambajew kierował Kirgistanem w latach 2011-2017. Były kirgiski przywódca jest podejrzewany o zamieszanie w korupcję przy modernizacji elektrociepłowni Biszkeku, uwolnienie na podstawie lewych zaświadczeń lekarskich lidera zorganizowanej grupy przestępczej Aziza Batukajewa, a także o inne nielegalne działania.

Wcześniej Atambajew trzykrotnie nie stawił się na przesłuchanie w charakterze świadka w sprawie Batukajewa, co w świetle prawa jest powodem do jego zatrzymania.

Pod koniec czerwca deputowani pozbawili byłego prezydenta immunitetu. Jeśli sąd uzna Atambajewa za winnego, może mu grozić dożywocie. Sam polityk oskarżenia pod swoim adresem określa jako absurdalne.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 11.08.2019 11:56

    U nas mogliby zrobić dokładnie to samo z poprzednią władzą. I przednia z jeszcze poprzednią też, itd.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.