Były prezydent Brazylii w areszcie

Opublikowano: 05.03.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1259

Były prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva w areszcie. To część wielkiej policyjnej operacji przeciwko korupcji.

Zaczęło się od korupcji i prania brudnych pieniędzy w państwowym koncernie naftowym Petrobras. Policyjne śledztwo zataczało coraz szersze kręgi i dotykało kolejnych państwowych i prywatnych firm, a także co najmniej kilkunastu deputowanych brazylijskiego parlamentu. W piątek rano policja federalna wkroczyła do domu byłego prezydenta Luli, do domu jego syna oraz do biur prowadzonej przez niego fundacji. Byłemu prezydentowi zarzuca się prowadzenie kampanii wyborczych z łapówek, które otrzymywał pod przykrywką kontraktów dla Petrobrasu. Na korupcyjnym mechanizmie korzystały również współpracujące z prezydentem partie polityczne. Lula został aresztowany i przesłuchany. Nakaz aresztowania wydany został również w odniesieniu do jego żony Marisy, córki Marlene Araujo, synów Marcosa Claudia, Fabia Luisa i Sandra Luisa. Zatrzymany ma być również szef Instytutu Luli Paul Okamotto.

Policja zastrzegła, że Lula jest w śledztwie jedynie podejrzanym, a o jego winie zdecyduje sąd. Lulę swoimi zeznaniami obciąża Delcídio do Amaral, senator z ramienia Partii Pracujących. Miał on również oskarżyć byłego prezydenta o płacenie świadkom czynów korupcyjnych za milczenie.

Były prezydent odrzuca wszystkie stawiane mu zarzuty i twierdzi, że nigdy nie dopuścił się korupcji. W jego ocenie policyjne działania motywowane są politycznie i mają uniemożliwić mu start w kolejnych wyborach prezydenckich w 2018 r. Instytut Luli wydał oświadczenie, w którym nazywa przeszukania „obrazą państwa i rządów prawa”, czynami, których nie da się usprawiedliwić.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.