Były premier Izraela pozwany za atak na flotyllę

Opublikowano: 23.10.2015 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 631

W USA wpłynął pozew przeciwko byłemu premierowi Izraela Ehudowi Barakowi w związku ze śmiercią Amerykanina, który zginął w wyniku ataku izraelskich komandosów na flotyllę w Strefie Gazy 31 maja 2010 r. Barak piastował wówczas urząd ministra obrony.

Organizowana przez propalestyńskich aktywistów “Flotylla Wolności” miała przełamać nałożoną przez Izrael blokadę Strefy Gazy i dostarczyć tam pomoc humanitarną. W wyniku interwencji izraelskich komandosów na jednym ze statków flotylli zginął Furkan Dogan, 19-letni obywatel USA pochodzenia tureckiego, oraz ośmiu obywateli Turcji. Rodzice Dogana złożyli pozew przeciwko Barakowi 16 października w sądzie federalnym w Los Angeles – podała w środę agencja Associated Press.

Zajmujący się sprawą prawnik Dan Stormer nazwał byłego premiera Izraela “zbrodniarzem wojennym, który doprowadził do masakry”. Podkreślił, że rodzina Dogana zasługuje na sprawiedliwość.

Po ataku na flotyllę Barak tłumaczył, że morski konwój z pomocą dla Strefy Gazy był zaplanowaną prowokacją. ONZ oceniło atak jako “nadmierny i nieuzasadniony”, ale winiło za niego także Turcję. Incydent doprowadził do pogorszenia stosunków między Izraelem a Turcją, choć – jak pisze AP – w ostatnich miesiącach kraje pracują nad ociepleniem relacji.

Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BrutulloF1 23.10.2015 13:53

    (Komentarz usunięty – omijanie filtra słów obelżywych. Admin)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.