Były naczelny rabin Izraela skazany za korupcję

Opublikowano: 25.02.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Były naczelny aszkenazyjski rabin Izraela Jona Metzger został skazany za korupcję i inne oszustwa finansowe, po tym jak ostatecznie postanowił iść na ugodę z sądem. Metzger od czterech lat był oskarżany o korupcję, pranie brudnych pieniędzy, oszustwa podatkowe, nadużycie zaufania czy wyłudzanie pieniędzy na rzekomą działalność organizacji pozarządowych.

Metzger został ostatecznie skazany przez sąd w Jerozolimie na 4,5 roku więzienia oraz pięć milionów szekli grzywny. Tym samym sędziowie nie przystali na ugodę pomiędzy byłym naczelnym rabinem Izraela i oskarżającym go prokuratorem, ponieważ w ramach ich umowy Metzger miał spędzić w więzieniu rok krócej. Z drugiej strony za popełnione czyny rabin powinien spędzić za kratami od 6 do nawet 9 lat.

Izraelski rabin został przesłuchany po raz pierwszy cztery lata temu, natomiast w 2015 r. ostatecznie postawiono mu zarzuty dotyczące korupcji, oszustw podatkowych, prania brudnych pieniędzy, nadużycia zaufania, kradzież, spisek i wyłudzanie pieniędzy na rzekomą działalność organizacji pozarządowych. Jednocześnie Metzger miał też próbować przekupić świadków, aby ci nie zeznawali przeciwko niemu.

Były już duchowy przewodnik aszkenazyjskich Żydów pierwszy raz był oskarżany o oszustwa w 2005 r., kiedy miał przebywać wraz z rodziną w hotelach i wykorzystywać swoją pozycję do niepłacenia za nocleg. Z braku dowodów w 2006 r. śledztwo zostało jednak umorzone, zaś sam rabin został przywrócony do pełnienia swoich obowiązków.

Metzger był naczelnym aszkenazyjskim rabinem Izraela w latach 2003-2013. W lutym 2008 r. przez cztery dni przebywał w Polsce, gdzie spotkał się m.in. z ówczesnym prezydentem Lechem Kaczyńskim, Ireną Sendlerową, kard. Stanisławem Dziwiszem i krakowską społecznością żydowską.

Na podstawie: Forward.com, JPost.com, YnetNews.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o