Były kanclerz uczelni z 77 zarzutami oszustw na kwotę 1,2 mln zł

Opublikowano: 24.01.2023 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1172

Byłemu kanclerzowi uczelni w Legnicy na Dolnym Śląsku 80-letniemu mężczyźnie śledczy postawili 77 zarzutów. Podejrzany za pieniądze wystawiał zaświadczenia o ukończeniu studiów, choć cofnięto prawo do prowadzenia uczelni. Wyłudzenia sięgnęły kwoty 1,2 mln zł.

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Legnicy komisarz Jagoda Ekiert poinformowała w poniedziałek, że na trop oszusta śledczy trafili w 2019 roku.

„Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej uzyskali wiarygodne informacje o pobieraniu pieniędzy od studentów i wystawianiu im zaświadczań o ukończeniu studiów przez osobę, której minister szkolnictwa wyższego wydał decyzję o cofnięciu prawa do prowadzenia uczelni. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że ten przestępczy proceder mógł trwać już od kilku lat” – powiedziała policjantka.

Dodała, że funkcjonariusze pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Legnicy rozpoczęli śledztwo. Analizując i gromadząc obszerny materiał dowodowy, w trakcie trwającego blisko trzy lata postępowania, zabezpieczyli setki dokumentów i przesłuchali kilkuset świadków.

„Policjanci ustalili, że w ten proceder zaangażowany był były kanclerz jednej ze szkół wyższych, działającej na terenie Legnicy. Mężczyzna w okresie od 2016 do 2018 roku pomimo wydanej decyzji przez ministra szkolnictwa wyższego o cofnięciu prawa do prowadzenia uczelni wyższych, działając jako jej likwidator, oferował pokrzywdzonym możliwość kontynuowania kształcenia, za co pobierał korzyści majątkowe i wystawiał zaświadczenia o ukończeniu uczelni wyższej. Ustalono również, że podejrzany ukrywał majątek szkoły celem udaremnienia prowadzonej egzekucji na rzecz wielu wierzycieli” – powiedziała policjantka.

Wyjaśniła, że z uwagi na brak stałego miejsca zamieszkania i unikanie kontaktu z organami ścigania prokurator rejonowy w Legnicy w grudniu 2022 roku wydał postanowienie o poszukiwaniach podejrzanego na terenie całego kraju.

„W wyniku intensywnych działań policjantów operacyjnych, w minioną sobotę na terenie Legnicy zatrzymano podejrzanego 80-latka. Mężczyznę przekazano do prokuratury, gdzie usłyszał 77 zarzutów m.in. za oszustwa. Straty, jakie spowodował swoim przestępczym działaniem, opiewają na kwotę ponad 1,2 mln zł” – powiedziała policjantka.

Prokurator rejonowy w Legnicy, uwzględniając stan zdrowia podejrzanego, zastosował wobec niego dozór policji oraz poręczenie majątkowe w wysokości 20 tys. zł. Za popełnione przestępstwa grozi kara do ośmiu lat więzienia.

Autorstwo: Roman Skiba (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl

6

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.