Byli menedżerowie banku Kaupthing skazani

Opublikowano: 13.12.2013 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1147

Ponad pięć lat po upadku islandzkiego banku Kaupthing trzej byli menedżerowie tej instytucji finansowej i jeden z jej byłych właścicieli zostali 12 grudnia skazani na kary więzienia za oszukańcze machinacje finansowe, w tym manipulowanie rynkiem akcji.

Były szef banku Kaupthing Heidar Mar Sigurdsson otrzymał wyrok pięciu i pół roku więzienia, były szef rady nadzorczej Sigurdur Einarsson został skazany na pięć lat pozbawienia wolności, a dwaj inni pracownicy odpowiednio – na trzy i pół roku i trzy lata.

Upadek banku Kaupthing, a także banków Glitnir i Landsbanki w 2008 roku w konsekwencji napędzanej własnymi długami ekspansji rynkowej pogrążył Islandię w głębokim kryzysie gospodarczym i finansowym. Aby ratować sytuację, licząca 320 tys. mieszkańców Islandia musiała pożyczyć około 10 mld dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i innych kredytodawców

Autor: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. supertlumacz 13.12.2013 11:18

  Przyznaję że nie znam polskiej terminologii bankowej , o ile taka istnieje…
  Znam i rozumiem angielską bo tam wszystkie pojęcia są samodefiniowalne.
  Otóż do tej pory myślałem że Islandia podjęła w referendum decyzję o bankructwie, upadłości (ang. default).
  Otóż okazuje się że nie! Dalej będę jak polonia, mieszał polski z angielskim :)))

  Z technicznego (formalnego) punktu widzenia to nie państwo Islandia popełniło default tylko islandzkie banki wobec wobec obcych wierzycieli (foreign creditors) . Subtelność tę wyjaśniają fachowe pisma w odpowiedzi na liczne pytania czytelników mających wątpliwości podobne do moich.

 2. pasanger8 13.12.2013 13:20

  Miejsce oszustów jest w więzieniu. Szkoda , że z pewnością część majątków przenieśli na Kajmany i komornicy oszukanym nie pomogą odzyskać pieniędzy. Ale co sobie posiedzą w pierdlu to ich. Chciałoby się żyć w kraju gdzie oszuści idą do więzienia a nie umarzają im sześciokrotnie postępowania jak w sprawie Amber Gold a żaden prokurator nie jest niczemu winny i może brać pensję z naszych podatków z czystym nieużywanym sumieniem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.