Była muzułmanka z Australii zatrzymana w Tanzanii

Opublikowano: 05.01.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1926

Działaczka na rzecz kobiet opuszczających islam, Zara Kay, została w Tanzanii aresztowana 28 grudnia. Wprawdzie zwolniono ją za kaucją po ponad dobie, zabrano jednak australijski paszport i nie może wyjechać z kraju.

Kobieta urodziła się w Tanzanii, ale studiowała i mieszka w Australii. Jest byłą muzułmanką, pochodzi z rodziny szyickiej i zmuszana była do noszenia chusty od 8 roku życia. Przestała ją nosić gdy jako nastolatka wyjechała do szkoły w Australii.

Założyła w październiku 2018 roku organizację „Faithless hijabi” udzielającą wsparcia kobietom opuszczającym islam. Zarejestrowana w Londynie organizacja tworzy anonimowe forum dyskusyjne, daje możliwość jawnego publicznego opowiedzenia swojej historii przez byłe muzułmanki, udziela im wsparcia psychologicznego, pomaga w relacjach z rodzinami i w uzyskaniu niezależności finansowej.

W czasie przesłuchań pytano działaczkę o powody, dla których opuściła islam, ale oskarżona została o inne przestępstwa: posługiwania się kartą SIM zarejestrowaną na nazwisko rodziny a nie jej, o nieoddanie paszportu tanzańskiego po otrzymaniu australijskiego obywatelstwa i o zamieszczenia satyrycznego tweetu, wyśmiewającego sposób, w jaki prezydent Tanzanii walczy z epidemią COVID. Konsulat australijski twierdzi, że udziela Kay pomocy.

Tanzania jest liczącym 56 milionów mieszkańców biednym krajem wschodniej Afryki, formalnie świeckim, w którym dwie trzecie ludności to chrześcijanie a jedna trzecia to muzułmanie. W skład kraju wchodzi wyspa Zanzibar, która przez setki lat była sułtanatem i głównym ośrodkiem handlu niewolnikami w Afryce Wschodniej, prowadzonym przez Arabów.

Chociaż stosunki między wyznaniami w Tanzanii są dobre, to na pograniczu Tanzanii i Mozambiku działa partyzantka związana z Państwem Islamskim, która zabija mieszkańców i pali wioski.

Zara Kay jest jedną z sześciu bohaterek filmu dokumentalnego „Women Leaving Islam” („Kobiety opuszczające islam”), którego premiera odbędzie się 1. lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Hidżabu na YouTube, gdzie można ustawić przypomnienie o nadchodzącej projekcji.

Autorstwo: (g)
Na podstawie: TheGuardian.com, DailyMail.co.uk
Źródło: Euroislam.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.