Bush nie przyjedzie do Genewy

Opublikowano: 07.02.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1015

SZWAJCARIA. Na 12 lutego zaplanowano przemówienie George’a W. Busha w czasie kolacji na gali Keren Hayesod (państwowej izraelskiej organizacji fundraisingowej, powołanej decyzją Knesetu w styczniu 1956 roku) w Genewie. Występ jednak nie dojdzie do skutku, ponieważ ten punkt programu odwołano.

Prawdopodobną przyczyną jest niemożność zapewnienia Bushowi bezpieczeństwa oraz obawa przed aresztowaniem go. Jako prezydent bowiem wydał on zgodę na stosowanie podtapiania jako formy przesłuchiwania więźniów Guantanamo podejrzewanych o terroryzm, co jest sprzeczne z Konwencją ws. Zakazu Stosowania Tortur przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 10 grudnia 1984 r.

W związku z tym, organizacje pozarządowe zajmujące się obroną praw człowieka z Human Rights Watch, Amnesty International i Center for Constitutional Rights na czele wezwały rząd do aresztowania Busha kiedy tylko wyląduje na szwajcarskiej ziemi. Przygotowany przez nich pozew dotyczący stosowania tortur w Guantanamo ma 2500 stron.

Co więcej, planowano protest przed Hotelem Wilson, w którym miała odbyć się uroczystość. Wszyscy uczestnicy mieli zjawić się z butami w rękach, aby przypomnieć wydarzenie z grudnia 2008 roku, kiedy iracki dziennikarz Muntadar Al-Zeidi rzucił swoim obuwiem w Busha w czasie konferencji prasowej.

Opracowanie: Maria Skóra
Źródło: Lewica


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. falcon_millenium 07.02.2011 19:13

    mnie też i mam nadzieję, że tego “gangstera” w końcu złapią.

  2. crc 07.02.2011 22:43

    Wątpię, żeby przyczyną jego absencji był strach przed aresztowaniem, to jedna wielka mafia, prędzej znajdą “wielkiego terrorystę” Osamę niż aresztują Busha, obym się mylił.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.