Burze magnetyczne na Słońcu a wypadki drogowe
Rosyjscy naukowcy potwierdzili po serii badań istnienie silnej korelacji miedzy rosnącą aktywnością słoneczną, a wzrastającą liczbą wypadków drogowych.
Eksperci z Wydziału Fizyki Kosmicznej Rosyjskiej Akademii Nauk badali wpływ zaburzeń pola magnetycznego Ziemi na ludzki mózg. W ciągu ostatniego roku gdy tylko trwała burza magnetyczna, specjaliści prowadzili badania kondycji psychicznej i fizycznej ochotników. Okazało się, że intensywne burze magnetyczne mogą wywoływać zahamowanie szybkości reakcji u ludzi.
Zdaniem naukowców może to częściowo tłumaczyć, dlaczego według statystyk podczas okresów bardziej turbulentnej pogody kosmicznej dochodzi do większej niż zwykle liczby wypadków. I chodzi nie tylko o zdarzenia drogowe, ale też na przykład o wypadki przy pracy, których ilość też rośnie w podobny sposób.
Spowolnienie umysłowe będące wynikiem burzy magnetycznej, może mieć zatem wpływ na wszelkie aktywności polegające na czynniku ludzkim. Można założyć, że procesy zachodzące w biosferze ziemskiej, są ściśle związane z czynnikami fizycznymi i wszystkie z nich, zwykle zależą od poziomu aktywności słonecznej.
Pola elektromagnetyczne, grawitacyjne, jak również geomagnetyczne i międzyplanetarne pole magnetyczne, są głównymi czynnikami wpływu na ludzki układ biologiczny, ale ich efekt nie jeszcze dobrze poznany.
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl