Bunt sędziów w TK. Chcą usunięcia Przyłębskiej

Opublikowano: 06.01.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1541

W Trybunale Konstytucyjnym doszło do buntu. Sześciu spośród piętnastu sędziów nie uznaje Julii Przyłębskiej za prezesa.

Według gazety „Rzeczpospolitaj” sędziowie Wojciech Sych, Jakub Stelina, Mariusz Muszyński, Andrzej Zielonacki, Zbigniew Jędrzejewski oraz Bogdan Święczkowski zażądali od Julii Przyłębskiej zwołania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wyłonienia kandydatów, spośród których prezydent wskaże nowego prezesa.

W sporze chodzi o to, że część prawników uważa, że Julię Przyłębską obowiązuje przepis o sześcioletniej kadencji prezesa. Wszedł on w życie, gdy była ona już prezesem.

W ocenie Przyłębskiej regulacja znajdzie zastosowanie dopiero w przypadku kolejnego prezesa, a jej kadencja upłynie 9 grudnia 2024 roku, wraz z wygaśnięciem jej mandatu sędziego TK. Podobnego zdania jest m.in. premier Mateusz Morawiecki.

„Nie ma żadnej wątpliwości, że kadencja prezesa TK kończy się wraz z czasem trwania kadencji sędziego. Taka była intencja ustawodawcy i taki jest na dziś stan legislacyjny. Jestem przekonany, że nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że kadencja prezesa TK będzie trwała do końca 2024 roku, a nie kończy się w grudniu 2022 roku. Wszyscy prawnicy, z którymi rozmawiałem, nie mają co do tego żadnej wątpliwości” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Sędziowie, którzy nie uznają Julii Przyłębskiej za prezesa i domagają się wyboru nowego, mieli poinformować o tej sytuacji prezydenta Andrzeja Dudę.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: Rp.pl, RadioMaryja.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

Komentarz „Wolnych Mediów”

A nie jest przypadkiem tak, że nowe przepisy wypierają stare? W takim wypadku obowiązują nowe przepisy. Przykładem może być np. precedens wydłużenia kadencji władz samorządowych. W drugą stronę, na niekorzyść polityczną PiS-u, to nie działa?


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.