Bunt i pożar w kolonii karnej na Syberii

Opublikowano: 13.04.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1332

W kolonii karnej nr 15 w Angarsku na Syberii w Rosji 9 i 10 kwietnia doszło do zamieszek i pożaru. Spłonęły budynki gospodarcze, jedna osoba zginęła. W rezultacie zamieszek ucierpiał strażnik więzienny. W kolonii ogłoszono stan wyjątkowy.

W kolonii karnej nr 15 w Angarsku wprowadzono stan wyjątkowy, uczestnicy zamieszek zostali zabrani do innych kolonii i do aresztów przedprocesowych, strefa mieszkalna nie ucierpiała, powiedział szef Społecznej Komisji Kontroli ds. monitorowania przestrzegania praw człowieka w miejscach przymusowego zatrzymania obwodu irkuckiego Oleg Antipenko. „Dopiero teraz wyjeżdżamy z kolonii karnej nr 15. Teraz wprowadzono tam stan wyjątkowy. Jadalnia, punkt pomocy medycznej i pomieszczenia mieszkalne są w normalnym stanie. Cała strefa przemysłowa została spalona. Przeżyły trzy konie. Nie można wejść na teren przemysłowy, pracuje tam Komitet Śledczy. Z powodu koronawirusa teraz nie porozmawiasz specjalnie z ludźmi – kwarantanna. Wszyscy, którzy brali w tym udział, zostali zabrani do różnych kolonii … Ja sam nie rozumiem, co mogło się stać. Kierownictwo obiecało, że przedstawiciele Społecznej Komisji Kontroli w najbliższym czasie spotkają się z osobą, przez którą wszystko się zaczęło. On przebywa obecnie w jednym z aresztów” – powiedział rozmówca agencji.

Równolegle z pracą Społecznej Komisji Kontroli działacze praw człowieka z obwodu irkuckiego stworzyli sztab, w skład którego weszli działacze organizacji społecznej „Syberia bez tortur”. Jeden z organizatorów sztabu Paweł Głuszczenko powiedział Sputnikowi, że głównym zadaniem jest obiektywne ustalenie przyczyn buntu i jego konsekwencji dla więźniów. „Prosimy krewnych więźniów z angarskiej kolonii karnej nr 15, aby skontaktowali się z nami. Im dziś nikt niczego nie wyjaśnia o tym incydencie i nie informuje, co z ich bliskimi. Opublikowaliśmy nasz apel w sieciach społecznościowych i dostaliśmy już wiele telefonów” – powiedział Głuszczenko Sputnikowi. Wyjaśnił również, że obrońcy praw człowieka przygotowali apel do regionalnego oddziału Federalnej Służby Więziennictwa i prokuratury, w którym poprosili o obiektywne zbadanie tego, co się stało.

Służba Więziennictwa zorganizuje infolinię dla krewnych skazanych odbywających karę w kolonii karnej nr 15 w Angarsku – przekazał Oleg Antipenko. „Federalna Służba Więziennictwa Federacji Rosyjskiej zorganizuje gorącą linię, pod którą mogą się zgłaszać krewni skazanych odbywających karę w kolonii. Jutro zacznie działać. Dla tych, którzy chcą, zostanie zorganizowane osobiste spotkanie” – powiedział Antipienko.

Co się stało w kolonii karnej w Angarsku?

Wcześniej poinformowano, że wszczęto postępowanie karne w sprawie zamieszek z 9 kwietnia w kolonii karnej nr 15 Federalnej Służby Więziennictwa Federacji Rosyjskiej w obwodzie irkuckim. W trakcie czasu przeznaczonego na spoczynek jeden ze skazanych nie podporządkował się żądaniom pracowników i niecenzuralnie wyrażał się pod ich adresem. Podczas starć ucierpiał jeden z pracowników Federalnej Służby Więziennictwa, został przewieziony do szpitala. Część więźniów podczas konfliktu okaleczyła się.

Ponadto wieczorem 10 kwietnia w kolonii wybuchł pożar, do jego likwidacji przystąpiły jednostki Federalnej Służby Więziennictwa. Spłonęły budynki strefy przemysłowej – tartak, chlew, pomieszczenia gospodarcze. Podczas oględzin pogorzeliska znaleziono ciało 31-letniego więźnia. Pożar udało się ugasić.

Kolonia karna nr 15 miasta Angarsk jest kolonią o zaostrzonym rygorze dla skazanych mężczyzn. Więźniowie odbywający karę w tej kolonii mają po kilka wyroków skazujących. Kolonia powstała w 1952 roku. W warunkach rynkowych instytucja opanowała produkcję budynków modułowych, wyrobów metalowych, mebli i sprzętu gospodarczego.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.