Bunge zamieszane w okupacje ziem Indian Guarani

Opublikowano: 23.11.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 734

Amerykański gigant spożywczy jest zamieszany w skandal związany z uprawą monokultury trzciny cukrowej w Brazylii. Ziemie i źródła wody miejscowej wspólnoty Guarani zostały zanieczyszczone, a mieszkańcy zmagają się z chorobami będącymi spuścizną tej ingerencji. Siedziba firmy Bunge znajduje się co prawda w USA, lecz spółka jest głęboko zaangażowana w rozwijający się rynek biopaliw i trzciny cukrowej w Brazylii. Bunge skupuje plony od rolników, którzy przejęli rodową ziemię Indian Guarani w stanie Mato Grosso do Sul.

Inwazja plantacji trzciny cukrowej i towarzyszących im maszyn i pestycydów, zrujnowały życie rdzennych mieszkańców na przestrzeni czterech lat. Dwaj Guarani ze wspólnoty Jata Yvary popełnili w tym roku samobójstwo. Chłopców w wieku 13 i 16 lat znaleziono powieszonych na drzewie.

„My Guarani, nie chcemy by sadzono trzcinę na naszej ziemi… to niszczy nasze zdrowie, w tym zdrowie naszych dzieci i ludzi w podeszłym wieku, trucizna zanieczyszcza wodę” – utrzymuje społeczność. Indianie zwracają uwagę na rozpylane z samolotów pestycydy. Pragną demarkacji własnej ziemi tak by „biali ludzie z okolic” odeszli, umożliwiając im polowania, połów ryb i rozwijanie własnych tradycji. „Chcemy zachować nasz las, ale niszczą go i nielegalnie zarabiają na nim” – konstatują miejscowi Guarani.

Konstytucja Brazylii, a także umowa podpisana przez rząd Brazylii i Guarani, zobowiązują instancje publiczne do demarkacji i ochrony wszystkich gruntów należących do Indian. Parlament i kolejni brazylijscy prezydenci, ulegając naciskom wpływowych posiadaczy ziemskich pozostają jednak bierni. Tymczasem Guarani obserwują postępującą falę trzciny cukrowej na swoich ziemiach. Organizacja Survival International napisała do Bunge w tej sprawie, ale przedstawiciele firmy odparli, że będą pozyskiwać trzcinę cukrową z newralgicznego obszaru tak długo, aż brazylijskie władze nie oznaczą tych gruntów jako „rodzime”. Przed kilkoma miesiącami Raizen, spółka join venture utworzona przez Shell i Cosan, po długiej kampanii nacisków, została zmuszona do rezygnacji z pozyskiwania trzciny cukrowej pochodzącej z ziem Guarani.

Stephen Corry, dyrektor Survival International przestrzega: „Wiele biopaliw z Brazylii jest zbrukana indiańską krwią. Ci, którzy je używają powinni być świadomi, że ich tak zwany [etyczny wybór] przyczynia się do śmierci i zupełnej nędzy Indian Guarani. Bunge powinno pójść śladami Shell i zostawić ziemię Guarani, bez usprawiedliwiania się, iż oczekuje na oficjalne uznanie gruntów”.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: survivalinternational.org
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.