Bundeswehra wysadziła w powietrze 18 morświnów

Opublikowano: 26.11.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1553

Bundeswehra musi tłumaczyć się ze swoich manewrów z sierpnia br., podczas których zginęło osiemnaście morświnów. Pod koniec sierpnia niemiecka marynarka wojenna przeprowadzała ćwiczenia na Morzu Bałtyckim, przygotowując się do wrześniowych manewrów z udziałem sojuszników z NATO. Działania te doprowadziły do śmierci osiemnastu stworzeń, zagrożonych wyginięciem.

Jak donosi Tagesschau, dokładna przyczyna śmierci ssaków morskich jest obecnie badana na Uniwersytecie w Hanowerze. Marynarka wojenna Bundeswehry wysadzała miny z drugiej wojny światowej w rezerwacie morskim Fehmarnbelt na Morzu Bałtyckim (Bełt Fehmarn). Lato jest okresem prokreacji morświnów, a Fehmarnbelt jest, według Spiegela, jednym z trzech najważniejszych obszarów życia dla ww. zwierząt.

W sumie w ramach działań marynarki wojennej Bundeswehra wysadziła 42 brytyjskie miny lądowe z pierwszej wojny światowej, z czego 39 w rezerwacie morskim między Szlezwikiem – Holsztynem a Danią. Wybuchy, poprzedzające ćwiczenia morskie NATO z września pn. Wybrzeże Północne z udziałem około 50 statków z 3 tys. żołnierzy z 18 krajów, miały miejsce w sierpniu. Ze strony Niemiec zaangażowane były dwie łodzie, tj. Weilheim i Dillingen, a także nurkowie z batalionu w Eckernförde.

Według śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy stacji NDR, Bundeswehra początkowo próbowała rozbroić niektóre miny, jedną zdetonowano. „Podczas detonacji w chronionym obszarze morskim zignorowano obowiązujące przepisy dotyczące ochrony przyrody. Wskazuje to na niezachowanie odpowiednich norm środowiskowych marynarki wojennej i całkowity brak sensownej strategii” – powiedział Kim Cornelius Detloff, dyrektor ds. ochrony środowiska morskiego w NABU.

Wybuchy spowodowały kratery o głębokości 1,5 metra i szerokości pięciu metrów na chronionym terenie i zniszczyły wszystko w promieniu od 10 do 30 metrów. W rzeczywistości na obszarze około 27 boisk piłkarskich wyeliminowano całkowicie życie morskie. W przypadku dalej funkcjonujących stworzeń detonacje mogły być śmiertelne z powodu hałsau i uwolnionych toksyn.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.