Bułgaria zamierza przyjąć 160 tysięcy Ukraińców do pracy

Opublikowano: 21.03.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1161

Lewicowo-liberalny rząd Bułgarii ustalił z tamtejszymi przedsiębiorcami, że jest w stanie przyjąć do siebie blisko 150 tysięcy obywateli Ukrainy. Mieliby oni znaleźć zatrudnienie na krajowym rynku pracy, który ma cierpieć na niedobór pracowników z powodu masowej emigracji i spadku liczby bułgarskiej ludności.

Konsultacje z bułgarskim biznesem przeprowadził tamtejszy minister innowacji i rozwoju Daniel Lorer. Powiedział on po nich, że chodzi dokładnie o: 23 tys. miejsc pracy w transporcie, 30 tys. w łączności, 23 tys. w turystyce, 24 tys. w budownictwie, 10 tys. w sektorze informatycznym, 20 tys. w przemyśle tekstylnym, a także w służbie zdrowia i rolnictwie.

Polityk liberalnego sojuszu Kontynuujemy Zmiany (PP) uważa, że nie będzie najmniejszych problemów z integracją ukraińskich uchodźców z bułgarskim społeczeństwem. Zwłaszcza biorąc pod uwagę bułgarskie korzenie sporej części z nich, bo mają oni stanowić grupę blisko 200 tys. obywateli Ukrainy.

Każdy z Ukraińców uciekających przed wojną może się zarejestrować, aby otrzymać pieniądze od bułgarskiego państwa, ale niewiele osób decyduje się rzeczywiście na złożenie wniosku o status uchodźców. Większość ukraińskich obywateli zamierza przedostać się bowiem dalej na Zachód, a poza tym w bułgarskim systemie panuje duży bałagan.

Rząd bułgarskich liberałów i socjalistów chciałby przyjąć uchodźców w związku z niskim bezrobociem, które wynosi obecnie 5 proc. Warto jednak podkreślić, że Bułgarzy masowo wyemigrowali do Europy Zachodniej, dlatego między innymi z tego powodu populacja kraju w ciągu 30 lat zmniejszyła się z 8,71 do 6,52 mln osób.

Na podstawie: Vesti.bg, Bankier.pl
Źródło: Autonom.pl

2

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.