Bujna roślinność w niskich szerokościach geograficznych
Naukowcy biją na alarm, ponieważ na północy, gdzie niedawno znajdowała się goła ziemia, pojawia się bujna roślinność. Obserwuje się to w miejscach położonych powyżej 45 stopnia szerokości geograficznej północnej, na rozległych terytoriach Kanady, Rosji i w Skandynawii
Najistotniejsze zmiany są widoczne w arktycznej tundrze i w tajdze, gdzie przez 30 lat obszary zielone wzrosły o ponad 40 procent. Nic takiego nie zaobserwowano tam w ciągu ostatniego tysiąclecia!
Powód tych zmian jest według specjalistów prozaiczny. Po prostu Arktyka ociepla się dziś dwa razy bardziej niż reszta świata. Spory wzrost roślinności zauważono też w niektórych częściach Afryki, w Australii Zachodniej i w suchych regionach Indii.
Niektórych badaczy zwracają uwagę na jeden ważny czynnik, który dodatkowo się do tego przyczynia. Chodzi oczywiście o tak bardzo nienawidzony przez Unię Europejską dwutlenek węgla. Wzrost jego stężenia w atmosferze ziemskiej sprzyja rozwojowi roślin.
Jednak według naukowców, szybkie przeobrażenia ekologiczne Arktyki to złe wieści. Ziemia, pokryta roślinnością skuteczniej utrzymuje ciepło niż pozbawiona jej tundra. Ponadto, śnieg odbija światło słoneczne, które również hamuje ocieplenia. Oznacza to, że rozprzestrzenianie się drzew i krzewów może ich zdaniem wspomagać mityczne globalne ocieplenie.
Źródło: Zmiany na Ziemi