Budzi się superwulkan Campi Flegrei koło Neapolu

Opublikowano: 18.05.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

W najnowszym numerze prestiżowego periodyku naukowego Nature Communications, pojawiło się opracowanie sugerujące, że w niedalekiej przyszłości może dojść do aktywacji tak zwanych Pól Flegrejskich. W ich skład wchodzą dwa wielkie wulkany w okolicach Neapolu – Wezuwiusz i Campi Flegrei, usytuowany pod dnem Zatoki Neapolitańskiej.

Żywioł zagraża nie tylko Włochom, ale i całej Europie. Zdaniem naukowców nagromadzenie naprężeń z okolicznych płyt tektonicznych i zidentyfikowane odkształcenia skał w ich wyniku, mogą być zwiastunem nadchodzącej aktywności wulkanicznej w okolicy Neapolu.

Eksperci z University College London oraz wulkanolodzy z Vesuvius Observatory, sądzą, że nadchodzi czas erupcji superwulkanu na Polach Flegrejskich. Uważają oni, że jest jeszcze trochę czasu i nie mamy jeszcze do czynienia z fazą krytyczną przed wybuchem, ale niewątpliwie erupcja jest już na horyzoncie.

Wnioski takie podjęto po analizie 500 lat aktywności mierzącej trzynaście kilometrów kaldery superwulkanu Campi Flegrei. Okresy inflacji i deflacji terenu uważano dotychczas za objawy uwalniania skumulowanej energii, ale wygląda na to, że to skutki przepływów magmowych.

Średnio gleba w obrębie Campi Flegrei wzrasta do 6 centymetrów rocznie, ale są okresy czasu gdy dochodzi do przyspieszenia tego procesu. Stało się tak na przykład w styczniu 2014 roku, kiedy ziemia wzrosła aż o 8,5 cm, a w marcu 2015 roku, grunt wzrósł o 3 centymetry. Przez 4 lata gleba w pobliżu kaldery wzrosła łącznie aż o 24 centymetry.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że okolicę Neapolu zamieszkuje aż 360 tysięcy osób i właściwie prawie wszyscy są zagrożeni ewentualną erupcją czy to Wezuwiusza czy Campi Flegrei. Jednak jeśli wybuchnie wulkan pod Zatoką Neapolitańską, można się spodziewać znacznego wpływu nie tylko na okolice tej część włoskiego wybrzeża, ale i na cały świat.

Ostatnio włoski gigant wybuchł 40 000 lat temu. Na całym świecie istnieje około dziesięciu wulkanów tego typu, jak Yellowstone, Long Valley Caldera w Stanach Zjednoczonych czy Toba w Indonezji. Duże kaldery wulkaniczne ze skłonnością do zapadania się są bardzo niebezpieczne, ponieważ ich erupcje prawie zawsze są eksplozywne. Wulkany tego typu są w stanie wywrzeć negatywny wpływ na całą Ziemię. Wielkie emisje pyłu wulkanicznego utrzymującego się miesiącami w stratosferze, są zdolne do okresowego obniżenia temperatury na całej planecie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Skoro jest ocieplenie, to może przydałoby się też oziębienie… ;)

agama
Użytkownik

Nie tylko Włochy mają przerąbane. W Niemczech, wg tej samej przepowiedni Meiera z 1948 r., nastąpi przebudzenie superwulkanu Eifel. I żeby tylko tych…
https://theyflyblog.com/2017/05/15/as-the-time-fulfills-in-italy/

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ