Budują metro w Łodzi

„Budowa tuneli kolejowych w Łodzi, potocznie nazywanych »łódzkim metrem«, wkracza w decydującą fazę. W centrum uwagi znajduje się tarcza drążąca »Katarzyna«, której prace zostały tymczasowo wstrzymane” – podaje portal rmf24.pl.

Tarcza TBM „Katarzyna” to jedna z maszyn do drążenia tunelu dla przyszłego łódzkiego metra. Swoją pracę rozpoczęła w komorze przy ul. Odolanowskiej w Łodzi. Koniec ma być przy dworcu Łódź Fabryczna. Planowany tunel ma mieć 2,3 km długości. Obecnie wydrążono ponad połowę, czyli 1,3 km. Aktualnie znajduje się pod al. 1 maja 21.

„Katarzyna” nie pracuje od listopada. Związane jest to z wcześniejszym zawaleniem się kamienicy przy al. 1 maja 23 we wrześniu. Mieszkańców kamienicy tymczasowo zakwaterowano w hotelach. Nie chcą wracać do kamienicy, zaproponowano im mieszkania zastępcze. „Widzieliśmy mieszkania, które mamy dostać. Przy czym one muszą iść do remontu. Cały czas czekamy” – powiedziała jedna z lokatorek.

Problemy mają inni lokatorzy, którzy podpisali ugodę, obejrzeli i zaakceptowali mieszkania, ale potem wyszło, że koszty remontów są zbyt wysokie. „Teraz trwają w zawieszeniu, bo nie wiedzą, czy koszty remontu zostaną zaakceptowane przez PBDiM, czy też może będą jeszcze raz wybierać lokal zastępczy” – wskazuje RMF24.pl.

Osoby, które nie podpisały ugody, otrzymały odszkodowania finansowe. „Inni czekają na wypłaty pieniędzy, bo obawiają się zawrzeć ugodę, w której zrzekną się wszelkich roszczeń wobec firmy ubezpieczeniowej i wykonawcy tunelu – firmy PBDiM. Zwłaszcza że w treści ugody jest mowa o roszczeniach także w przyszłości i w okolicznościach, które dziś trudno jest przewidzieć” – podkreślono.

Z kolei tarcza „Faustyna” już zakończyła swoją część pracy. Zrealizowała wszystkie cztery tunele jednotorowe. „Przed ponownym uruchomieniem tarczy [»Katarzyna«] prowadzone są dodatkowe specjalistyczne badania geofizyczne pod budynkiem al. 1 Maja 23. Jest to nieinwazyjny sposób szczegółowego poznania budowy geologicznej […]. Dążymy do tego, aby uruchomić tarczę w styczniu” – powiedział rzecznik PBDiM Piotr Grabowski.

Nie ma obecnie podanego konkretnego terminu, kiedy łódzkie metro mogłoby zacząć działać. Najbardziej optymistyczne scenariusze wskazują na 2027 rok.

Autorstwo: DC
Na podstawie: RMF24.pl
Źródło: NCzas.info