Budownictwo pogrąża się w kryzysie

Opublikowano: 19.04.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2221

Rośnie liczba ofert sprzedaży niedokończonych domów, bo wysokie koszty materiałów budowlanych skutecznie odstraszają od kontynuowania budowy. Wstrzymywane są także niektóre inny budowy, dlatego sytuacja w sektorze budowlanym staje się wręcz dramatyczna.

Portal Money.pl twierdzi, że tak naprawdę chodzi nie tylko o samą wysoką cenę materiałów budowlanych, choć oczywiście jest ona jednym z kluczowych czynników wpływających na pojawiający się zastój w tej gałęzi gospodarki. Zaczyna bowiem po prostu brakować niektórych produktów, nie wspominając również o deficycie pracowników.

Jeszcze przed wojną na Ukrainie materiały budowlane miały podrożeć średnio o 27 proc., natomiast w ubiegłym miesiącu ich ceny zwiększyły się średnio o 30 proc. Grupa PSB handel twierdzi, że najmocniej, bo aż o 64 proc, podrożały izolacje termiczne.

Widoczny jest wyraźny wzrost innych podstawowych materiałów budowlanych. Ogółem ceny suchej zabudowy wzrosły o 45 proc., dachy oraz rynny o 37 proc., natomiast ściany i kominy o blisko 34 proc.

Poza tym praktycznie niedostępna stała się stal. Money.pl przytaczając opinie ekspertów informuje, że podrożała ona o blisko 200 proc. w stosunku do cen sprzed pandemii koronawirusa.

W związku z powyższym, agencje nieruchomości odnotowują coraz więcej ofert dotyczących sprzedaży domów znajdujących się w różnych fazach budowy. Jest to spowodowane właśnie wysokimi cenami, którym Polacy nie są w stanie sprostać.

Rozmówcy portalu uważają, że to dopiero początek tego zjawiska. Niektórzy z nich uważają natomiast, że coraz więcej osób nie jest w stanie spłacać rat kredytów, które znacznie rosną z każdym podnoszeniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Inwestycje budowlane są dodatkowo wstrzymywane przez dużych inwestorów. Na nich także odbijają się nie tylko rosnące koszty materiałów budowlanych i ich niedobór na rynku, lecz brak pracowników. Wielu Ukraińców pracujących w sektorze budowlanym miało bowiem wrócić na czas wojny do swojego kraju.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Wolfman 19.04.2022 12:08

    Kredyt na mieszkanie czy budowę domu na 50 lat to już norma xD

  2. Wolna Dusza 20.04.2022 06:23

    Jak widzimy wszystko pogrąża się w kryzysie, tak to już jest skoro kilkunastu podludzi się kłóci, wtedy cierpią miliony…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.