“Brzydkie” kaczątko z czekolady wycofane ze sprzedaży w związku z oskarżeniami o rasizm

Opublikowano: 13.04.2019 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1679

Poprawność polityczna nie zna granic. Sieć brytyjskich supermarketów Waitrose została zmuszona do wycofania ze sprzedaży czekoladowych kaczek wielkanocnych po tym, jak klienci oskarżyli ją o rasizm, ponieważ ciemnobrązowe zwierzątko zostało podpisane jako “brzydkie”.

https://www.youtube.com/watch?v=9M2Jgz8w6bs

Supermarkety Waitrose za 8 funtów oferowały zestaw trzech kaczątek wielkanocnych, zrobionych z czekolady. Pierwsze dwie kaczki zostały opisane jako “chrupiące” oraz “puszyste”, co nie wzbudziło oczywiście żadnych negatywnych reakcji. Skargi skupiły się jednak na trzecim, ciemnobrązowym kaczątku, opisanym jako “brzydkie”. Niektórzy klienci uznali działania sklepu za akt rasizmu i złożyli skargę.

Po otrzymaniu informacji zwrotnej supermarket tymczasowo wycofał produkt ze sprzedaży, do czasu aż przeprojektowano opakowanie i etykiety, tak aby nie budziły żadnych kontrowersji. Nowe, “ocenzurowane” wersje czekoladowych kaczątek są już dostępne w brytyjskich sklepach. Rzecznik Waitrose przeprosił za cały incydent, podkreślając, że market nie miał zamiaru nikogo urazić.

Logika w pierwszej kolejności nakazuje skojarzyć pomysł supermarketu ze słynnym utworem “Brzydkie kaczątko”, którego autorem był znany duński poeta, Hans Christian Andersen. W późniejszych latach baśń była wielokrotnie interpretowana, chociażby przez Disneya. Niektórzy doszukali się jednak celowego podprogowego przekazu ze strony sieci sklepów.

Tytułowe brzydkie kaczątko w baśni Andersena było wyśmiewane i wykluczane przez inne kaczki, co miałoby rzekomo odzwierciedlać pomiatanie czarnoskórymi przez białą część społeczeństwa Wielkiej Brytanii. Należy jednak przypomnieć, że w baśni kaczątko przerodziło się w pięknego białego łabędzia, ale ten fakt raczej jest nieznany dla osób oskarżających sieć Waitrose o rasizm. Okazuje się, że nie można od wszystkich oczekiwać znajomości klasyków literatury.

Autorstwo: ZychMan
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 13.04.2019 18:00

    W tym przypadku kaczka była poszkodowana. Zatem czy jakaś czarna kaczka zgłosiła zażalenie? A jeżeli nie ma takich czarnych kaczek, to w takim razie te czekoladowe kaczki to wizja artystyczna.
    Jeszcze jest kwestia, że czekolada w większości jest ciemna i na rynku biała czekolada jest bardziej dyskryminowana.
    Ciekawe kiedy poprawność polityczna będzie kazała hodowcom koni mieć po równo każdej rasy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.