Brytyjskie imperium wyrządziło więcej szkód niż naziści

Opublikowano: 05.02.2020 | Kategorie: Historia, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1929

Profesor Kehinde Andrews pracujący na uniwersytecie w Birmingham pojawił się w programie „Good Morning Britain”, w czasie którego powiedział, że „Brytyjskie imperium wyrządziło więcej szkód niż naziści”.

Stwierdzenie profesora, który pojawił się w popularnym na Wyspach programie telewizyjnym, było zapewne nie w smak wielu obywatelom Wielkiej Brytanii. Andrews wystąpił w Good Morning Britain wraz z artystą i tancerzem Jonzi D, który wcześniej zaznaczył, że wcale nie chciałby mieć na koszulce hasła „Członek Brytyjskiego Imperium”.

Rozmowa toczyła się na temat historii niewolnictwa, które było swego czasu nagminne w Imperium Brytyjskim. Gdy do głosu dopuszczono członków publiczności, ktoś zaznaczył, że to właśnie imperium zakazało niewolnictwa. Ten argument z kolei zanegował Andrews z uniwersytetu w Birmingham.

„Sposób, w jaki pamiętamy tę historię jest tak zły, że tak naprawdę odczuwamy komfort w tym systemie, który zabił dziesiątki milionów, a najprawdopodobniej setki milionów osób, gwałcił, mordował, torturował i głodził. To jest biała psychoza – nie ma na to racjonalnego wytłumaczenia” – powiedział Andrews.

Dopytywany akademik stwierdził, że: „Białość nie dotyczy tylko białych ludzi, ale także czarnych, Azjatów, którzy także utrzymują psychozę białości. Chodzi o ideę. Dotyczy to także faktu, że w XXI wieku 60 proc. Brytyjczyków uważa, że imperium było dobre. To jak mówienie, że naziści wybudowali autostrady, więc powinniśmy ich czcić. To irracjonalny pogląd. Brytyjskie Imperium wyrządziło dużo więcej szkód na świecie przez znacznie dłuższy okres. Przynajmniej przez 300 lat” – dodał Andrews.

Ponadto Andrews podkreślił, że na ideach rasistowskich wywodzących się właśnie z Imperium Brytyjskiego powstały obozy nazistowskie, gdyż oparte były o tę samą logikę.

Jak można się domyślić, słowa akademika wywołały duże oburzenie wśród osób z publiczności, a wiele z nich upust swojemu niezadowoleniu dało na „Twitterze”.

Źródło: PolishExpress.co.uk

Uzupełnienie „Wolnych Mediów”

Brytyjczycy podczas wojen burskich stworzyli pierwsze na świecie obozy koncentracyjne, w których śmiertelność wynosiła 25%. Brytyjczycy wywołali wielki głód w Iranie w latach 1917-1919, w wyniku którego zmarło od 8 do 10 milionów ludzi. Brytyjczycy są odpowiedzialni nie tylko za wyniszczanie ludów afrykańskich masowym niewolnictwem (i śmierć wielu Murzynów), ale również za ludobójstwo Aborygenów w Australii i Indian w Ameryce Północnej (mało znany fakt: świadomie rozdawali Indianom chusteczki i koce z zarazkami ospy – informacja za: Krzysztof Chomiczewski, Janusz Kocik, Marek Tomasz Szkoda, „Bioterroryzm: zasady postępowania lekarskiego”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2002, s. 179–189). Artykuł o ludobójczym kolonializmie TUTAJ. Odpowiadają też za sytuację Palestyńczyków (podstawą utworzenia Izraela i późniejszych zbrodni izraelskich był dokument oddający bezprawnie ziemie Palestyńczyków Żydom). Brytyjczycy najwyraźniej nie są świadomi ogromu zbrodni Wielkiej Brytanii.


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Dandi1981 05.02.2020 11:08

  Czarne karty przeszlosci, ale imperium nie dozylo do wyniszczenia narodow jak nazisci.
  Potege osiaga sie kosztem innych ale nie mozna powiedziec ze brytania byla gorsza od nazimu albo ze to jej ide go zrodzily.
  Koles jest poprostu uprzedzonym czarnym do rasy bialej.

 2. Wujek Polonii 05.02.2020 12:51

  A co się działo w Indiach i w Bengalu? A jak nazwać handel opium i prowadzenie wojen z Chinami w obronie tego handlu? A Irlandia?
  Nawet mieszkańców maleńkiej wyspy Diego Garcia wysiedlono.
  “Od kilku lat byli mieszkańcy wysp walczą w brytyjskich sądach o prawo do powrotu na archipelag. W 2001 roku byli mieszkańcy archipelagu Czagos, wysiedleni w latach 1967–1973, obecnie mieszkający głównie na Mauritiusie, otrzymali brytyjskie obywatelstwo i prawo do repatriacji; w maju 2006 roku Sąd Najwyższy w Londynie uchylił decyzję zakazującą zamieszkiwania na wyspach; w kwietniu 2006 grupa dawnych mieszkańców odwiedziła Diego Garcia; repatriację utrudni umowa z USA o dzierżawie Diego Garcia, ograniczająca dostęp do tej głównej wyspy archipelagu Czagos.”- Wikipedia

  “Imperium ma charakter ekspansjonistyczny. Powstaje na skutek podbojów i stanowią one ważną część jego potęgi (imperializm).”- Wikipedia.

  Może profesor Kehinde Andrews jest uprzedzonym, ma jednak rację.
  Imperium Brytyjskie na przestrzeni wieków było odpowiedzialne za największą liczbę zgonów w historii.

  Dandi1981- Jesteś rasistą i masz problemy z odróżnianiem kolorów. Murzyni nie są czarni.

 3. franek 05.02.2020 19:57

  Każde imperium jest zabójcze, a brytyjskie szczególnie, bo zanim zdechło potworzyło masę sztucznych granic aby dzielić i rządzić, a skutki mamy do dziś, np. konflikt Pakistan-Indie, niewydolne państwa afrykańskie potworzone niezgodnie z podziałami etnicznymi…
  Ale nie w tym rzecz. Nie w tym przypadku. Przyjrzyjcie się co wygaduje ten murzyn:

  ” To jest biała psychoza – nie ma na to racjonalnego wytłumaczenia (…) „Białość nie dotyczy tylko białych ludzi, ale także czarnych, Azjatów, którzy także utrzymują psychozę białości. Chodzi o ideę. ”

  Tu nie chodzi wcale o imperium Brytyjczyków, ale “białość”. Żydowski aparat represji stale karmi białych Europejczyków, że są winni z urodzenia, że mają coś w rodzaju grzechu pierworodnego. Polak który przez XIX wiek przeszedł pod zaborami też wg. tego murzyna jest winny, bo biały. Ty szanowny czytelniku też jesteś winny.
  Zauważcie, że nikt nie ośmieliłby się w TV jako negatywny epitet użyć “żydowskość”, “murzyńskość” itd. a tu spokojnie uchodzi.
  Ten głupi murzyn wyrwany z buszu, ubrany w garniak i posadzony przez ż***stwo na stanowisku “profesora” neguje fakt, że rotszyldowskie imperium brytyjskie mordowało także białych Burów, że wspierało bolszewicką rewolucję w Rosji (znowu mordowanie białych) i nie było wcale tak, że biali trzymali sztamę aby mordować nie-białych, a tymczasem takie wnioski wynikają z jego wywodu. Prawda jest po prostu taka, że Europa (a zwłaszcza Anglia) osiągnęła przewagę techniczną nad resztą świata, a to ułatwiło podbój i kolonizację, a murzyni, choć często mają ponadprzeciętną rządzę mordu (90% zabójstw w USA to oni) nie potrafili tworzyć broni, organizować się. To trochę jak z “pokojową” Polską. Polacy uważają się za “dobrych”, ale wcale nie są pokojowym narodem. Po prostu nie udało im się stworzyć wydolnego państwa, a ich władza zadowalała się nękaniem poddanych, np. chłopów pańszczyźnianych, natomiast na zagranicę nie miała siły i ambicji.

 4. Foxi 06.02.2020 09:11

  Przykład pierwszy z brzegu: Afryka. To Brytyjczycy nauczyli Zulusa Czaka mordowania i czystek etnicznych. U czarnych było tak samo jak u indian w ameryce. Walczyli honorowo nie mordowali, jedynie kradli sobie stada krów. Walki rozstrzygali między sobą delegowani i przeszkoleni do tego celu wojownicy. Zwyczajnej ludności wojny nie dotyczyły. Psychoza białej rasy jest związana z wybraństwem, mesjanizmem kultem ego poczuciem własnej wyższości i złodziejstwem. Ta choroba jest zaraźliwa i dostrzegają ten fakt już nawet murzyni. Pochodzenie tej choroby też jest oczywiste. Monoteizm. Pustynna gadzina Jahwe nauczył tej filozofii koczownicze plemiona, które rozniosły po świecie te psychotyczne ideologie oparte na lichwie i podtrzymywane przez mafijny kodeks plemienny.

 5. vannamond 07.02.2020 18:43

  Bardzo slusznie Franek. A co do tych okropnych Nazistow… Bez komentarza w Polin.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.