Brytyjskie firmy chcą kontrolować afrykańskie zasoby

Opublikowano: 23.01.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 831

Jak podaje nowy poważny raport brytyjskie firmy wspierane przez rząd stanęły w szranki w zmaganiach o afrykańskie zasoby naturalne w ramach nowego kolonialnego „Wyścigu o Afrykę”.

Opublikowany przez War On Want raport zatytułowany „Nowy kolonializm – zmagania Wielkiej Brytanii o afrykańskie źródła energii i surowców mineralnych” („The New Colonialism: Britain’s scramble for Africa’s energy and minerał resources”) ujawnia, że „brytyjskie firmy kontrolują obecnie kluczowe surowce mineralne Afryki, szczególnie złoto, platynę, diamenty, miedź, ropę naftową, gaz i węgiel”.

Raport pokazuje, jak 101 spółek notowanych na giełdzie w Londynie – w większości brytyjskich – prowadzi działalność wydobywczą w 37 krajach Afryki Subsaharyjskiej i wspólnie kontroluje najcenniejsze zasoby Afryki o wartości 1 biliona dolarów.

Raport pokazuje także, jak rząd brytyjski wykorzystuje swoją władzę i wpływy w celu zapewnienia dostępu do surowców w Afryce. Tak samo było w okresie kolonializmu.

Oszałamiającej skali i zakresowi zaangażowania Wielkiej Brytanii w eksploatację zasobów mineralnych w Afryce, towarzyszy równie wielki zakres łamania praw społecznych, środowiskowych i ludzkich.

Kolejne brytyjskie rządy zarówno laburzystów, jak i torysów, popierają afrykańskie ambicje firm, nie licząc się z prawami człowieka. Autorzy raportu przekonują, że odbywa się to poprzez odpowiednią „politykę handlową i inwestycyjną, wpływ i kontrolę brytyjskich firm nad dostępem do surowców oraz sposób handlu prowadzonego z Afryką”.

Współpraca jest wspomagana przez szereg środków, ale najbardziej przez to, co badacze nazywają „obrotowymi drzwiami między Whitehall i brytyjskimi firmami górniczymi, przy czym co najmniej pięciu wysoko postawionych brytyjskich urzędników zajmuje miejsca w zarządach spółek węglowych działających w Afryce”.

W raporcie czytamy, że niektóre z firm uchylały się od płacenia podatków, łamały prawa pracownicze, zmuszały lokalne społeczności do przesiedleń oraz w niektórych przypadkach dopuszczały się zabójstw. Autorzy konkludują, że Wielka Brytania musi przestać patrzeć na Afrykę jak na dostawcę tanich surowców i zacząć przyczyniać się do rozwoju narodów, aby one same stały się wytwórcami. „Tym firmom nie powinno się pozwalać na unikanie odpowiedzialności za gwałcenie praw pracowniczych, łamanie praw człowieka i degradację środowiska”, co ma obecnie miejsce, dodają autorzy raportu.

Tłumaczenie: Nexus
Źródło oryginalne: RT.com
Źródło polskie: Wolna-Polska.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MasaKalambura 23.01.2017 10:47

    Brytyjskie, Francuskie, Niemieckie, Chińskie, Amerykańskie…
    Nie tylko chcą ale od czasów kolonialnych kontrolują, wpływając na systemy rządów, edukacji, i wszystkie inne. Poprzez naciski polityczne, naciski służb specjalnych a jak trzeba to i armii – patrz Libia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.