Brytyjskie banki wyprały rosyjskie miliardy?

Opublikowano: 21.03.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 453

Dziennikarze brytyjskiego liberalno-lewicowego dziennika „The Guardian” twierdzą, że uzyskali dostęp do dokumentów, które dowodzą gigantycznej operacji prania rosyjskich aktywów finansowych przez brytyjskie banki.

Na stronie internetowej „The Guardian” możemy przeczytać m.in. że chodzi o spisek HSBC, Royal Bank of Scotland, Barcleys and Coutts i 14 innych brytyjskich banków i tzw. instytucji finansowych, które zamieszane mają być w specjalnie przygotowaną operację. Chodzi o środki, jak twierdzą dziennikarze tej gazety, pochodzące z kryminalnej działalności różnych ludzi związanych z Kremlem i FSB. Chodzi o około 500 osób. Uzyskane przez „The Guardian” dokumenty mają potwierdzać operacje na sumy przekraczające 20 mld. dolarów, zaś detektywi-eksperci, na których powołują się autorzy tekstu, szacują, iż chodzić może o nawet 80 mld. Operacja miała nawet operacyjny kryptonim – „Global Laundermat”.

Dokumenty, na które powołuje się brytyjski dziennik, to ponad 70 tys. potwierdzeń różnych transakcji międzybankowych. Udostępnione miały one zostać dziennikarzom „The Guardian” przez organizację pozarządową zajmującą się przeciwdziałaniem przestępczości zorganizowanej, zwłaszcza w obszarze gospodarki. Chodzi o OCCRP, organizację założoną przez rumuńskiego dziennikarza Paula Radu w 2006 r. Ponoć dokumenty są częścią dowodów zebranych w trakcie policyjnych dochodzeń trwających już ponad trzy lata w Mołdawii i na Łotwie.

Na razie więcej o sprawie nie wiadomo; media twierdzą, że Igor Putin, kuzyn prezydenta Federacji Rosyjskiej zasiadał w kierownictwie jednego z rosyjskich banków zamieszanych w tę aferę.

Autorstwo: BS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.