Brytyjski film będzie zakazany za „rasizm”?

Opublikowano: 02.07.2018 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 7

Grupa aktywistów z jednego z brytyjskich miasteczek domaga się zakazania pokazów filmu „Zulu” z 1964 roku, ponieważ ich zdaniem ma on „rasistowskie” przesłanie, a to może doprowadzić do napięć w coraz bardziej wielokulturowym brytyjskim społeczeństwie. Wspomniana produkcja przedstawia bowiem wojnę Brytyjczyków z Zulusami z 1879 roku, kiedy interwencja brytyjskich wojsk zakończyła istnienie państwa tego afrykańskiego plemiona.

Petycję w tej sprawie podpisało zaledwie dwadzieścia osiem osób, ale zyskała ona pewien rozgłos. Grupa mieszkańców kilkudziesięciotysięcznego Folkestone w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii sporządziła dokument po jednym z pokazów filmu „Zulu”, z którego dochód został przeznaczony na działalność organizacji charytatywnych związanych z brytyjskimi siłami zbrojnymi. Ich zdaniem wyświetlanie tej produkcji było jednak nie na miejscu, ponieważ utrwala ona określone stereotypy i zniekształca wydarzenia historyczne.

Film, w którym jedną z głównych ról zagrał słynny brytyjski aktor Michael Caine, przez rzekome „rasistowskie podteksty” ma więc mieć negatywny wpływ na relacje wśród coraz bardziej zróżnicowanego społeczeństwa Wielkiej Brytanii, a także samego Folkestone. Jak na razie takiego poglądu nie podzielają mieszkańcy miejscowości, którzy odrzucili wniosek grupki szermierzy politycznej poprawności.

Najzabawniejsza wydaje się być w tym kontekście nadgorliwość „antyrasistów”, którzy najwidoczniej nie zaznajomili się wcześniej z opiniami czarnoskórych aktorów grających we wspomnianej produkcji. Jednym z nich był chociażby Mangosuthu Buthelezi, były minister w rządzie Nelsona Mandeli i wódz zuluski. W 2014 roku w jednym z wywiadów stwierdził on, że w czasie nagrywania filmu powstała więź pomiędzy tysiącami uczestniczących w jego nagrywaniu białych i czarnych statystów, zaś cały świat dowiedział się wówczas o istnieniu Zulusów.

„Zulu” miał swoją premierę w styczniu 1964 roku. Produkcja przedstawia jedną z bitew wojna brytyjsko-zuluskiej z 1879 roku, podczas której niewielki oddział brytyjskich żołnierzy odpiera atak zuluskiego plemienia i zadaje mu dodatkowo ciężkie straty.

Na podstawie: TimesLive.co.za, DailyMail.co.uk
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ