Brytyjski Dzień Pamięci

Opublikowano: 11.11.2022 | Kategorie: Historia, Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 894

11 listopada to ważny dzień nie tylko dla Polaków, którzy celebrują w tym terminie narodowe Święto Niepodległości, ale również dla Brytyjczyków. Co i w jaki sposób świętuje się na Wyspach tego dnia? Czym różni się Remembrance Day od Armistice Day? O co chodzi z tymi makami? Zapraszamy do lektury!

11 listopada jest wyjątkowym dniem dla wielu państw Europy i świata, ponieważ właśnie tego dnia w roku 1918 zakończyła się pierwsza wojna światowa. Polska tego samego dnia odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Z kolei Wielka Brytania oraz inne kraje Wspólnoty Narodów, a także inne kraje, upamiętniają w tym dniu poległych w czasie I wojny światowej i innych konfliktów zbrojnych. Jak wiadomo w naszej ojczyźnie narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest w Polsce 11 listopada. Jest świętem państwowym, które ma na celu uczczenie odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto zostało ustanowione jeszcze 1937 roku, jednak w 1945 roku Krajowa Rada Narodowa z ramienia Polskiej Partii Robotniczej zawiesiła święto. Zostało ono przywrócone dopiero w 1989 roku, po zmianie ustrojowej. Jak to wygląda w Wielkiej Brytanii?

W jaki sposób Brytyjczycy świętują 11 listopada?

Zacznijmy od pojęcia Armistice Day (w wolnym tłumaczeniu Dzień Zawieszenia Broni, znany również jako Dzień Weteranów) obchodzony jest co roku 11 listopada, aby uczcić rozejm podpisany między Aliantami a Niemcami w Compiègne we Francji o 5:45 rano, który skutkował zaprzestaniem działań wojennych na froncie zachodnim. Ustalenie te weszły w życie o jedenastej rano, a więc o „jedenastej godzinie jedenastego dnia jedenastego miesiąca” 1918 roku. Warto jednak dodać, iż według Thomasa R. Gowenlocka, oficera wywiadu z 1. Dywizji USA, ostrzał z obu stron trwał przez resztę dnia, kończąc dopiero o zmroku. Rozejm wygasł początkowo po 36 dniach i musiał być kilkakrotnie przedłużany. Formalne porozumienie pokojowe zostało osiągnięte dopiero po podpisaniu traktatu wersalskiego w następnym roku.

Pierwsze obchody Armistice Day odbyły się w Pałacu Buckingham za rządów króla Jerzego V, który wydał „bankiet na cześć Prezydenta Republiki Francuskiej” w godzinach wieczornych 10 listopada 1919 roku. Z kolei oficjalne uroczystości z okazji Dnia Zawieszenia Broni odbyły się na terenie Pałacu Buckingham rankiem 11 listopada i obejmowały dwuminutową ciszę na znak szacunku dla tych, którzy zginęli na wojnie.

Armistice Day, Remembrance Day i Remembrance Sunday — czym są te święta?

Armistice Day obchodzony jest we Francji, jako święto narodowe, podobnie jak w wielu innych krajach, które walczyły po stronie Aliantów w trakcie I Wojny Światowej. Niektóre kraje postanowiły jednak przyjąć inne tradycje związane z datą 11 listopada. W Wielkiej Brytanii i w krajach Wspólnoty Narodów obchodzi się Remembrance Day (Dzień Pamięci), a w USA — Veterans Day (Dzień Weteranów).

Dzień Pamięci jest świętem, w którym oddaje się cześć żołnierzom, którzy oddali swoje życie na frontach I wojny światowej dwiema minutami ciszy. Każdy, kto ma taką sposobność, w tym momencie przerywa to, czym się zajmował i wspomina ludzi, bez których wygranie „Wielkiej Wojny” nie byłoby możliwe. Termin obchodzenia Remembrance Day pokrywa się z rocznicą podpisania rozejmu kończącego jeden z największych i najbardziej krwawych konfliktów w historii świata.

Co symbolizują kwiaty maku?

Zamiennie z nazwą Remembrance Day używa się także określenia Poppy Day (Dzień Maku). Dlaczego? Otóż kwiat maku jest symbolem krwi przelanej na frontach wojen. Przypięte do klap kurtek i płaszczy nosi się je od 1 do 11 listopada. Oprócz swojej symbolicznej wymowy mają również inną wartość — sprzedawane są przez Brytyjską Legię Królewską (The British Royal Legion), a dochód przeznaczony jest na rzecz weteranów. Co ciekawe, także Polacy pamiętają o tym święcie. Od kilku lat w Poznaniu cmentarzu wojennym Wspólnoty Brytyjskiej z tej okazji składane są kwiaty.

Warto również dodać, iż nie należy mylić Remembrance Day z Remembrance Sunday, bo to zupełnie inne święto! Otóż w Wielkiej Brytanii oprócz Dnia Pamięci jest obchodzona Niedziela Pamięci, która obchodzona jest w drugą niedzielę listopada. Tego dnia Brytyjczycy oddają hołd żołnierzom i cywilom poległym we wszystkich konfliktach zbrojnych od pierwszej wojny światowej. Tak się złożyło, że choćby w 2018 roku te dwa święta wypadły w tym samym dniu. Z kolei w 2022 roku Dzień Pamięci będzie miał miejsce w najbliższą niedzielę 13 listopada.

Jak wyglądają uroczystości 11 listopada w Wielkiej Brytanii?

Główne uroczystości związane z Remembrance Sunday odbywają się przy Cenotafie przy Whitehall. Monument został uznany przez społeczeństwo za symboliczny grób wszystkich ofiar wojny, tam składane są kwiaty i wieńce. Rokrocznie przy Whitehall gromadzą się tłumy mieszkańców Wysp, żeby wziąć udział w tych uroczystościach.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.