Brytyjska galeria zasłania wystawę po interwencji muzułmanów

Opublikowano: 08.05.2019 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 667

Galeria sztuki Saatchi Gallery w Londynie postanowiła zasłonić dwie ekspozycje, uginając się tym samym pod protestami muzułmanów uważających je za bluźniercze i nieodpowiednie. Obrazy miały bowiem symbolizować konflikt pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a islamskimi ekstremistami, stąd na jednym z nich znajdował się arabski napis z islamskim wyznaniem wiary.

W jednej z najpopularniejszych galerii sztuki współczesnej, znajdującej się w zachodnim Londynie, swoje najnowsze prace przedstawił artysta SKU. Jego obrazy przedstawiają bowiem akty mające ukazywać konflikt Amerykanów z islamskimi ekstremistami, zaś cała wystawa miała na celu zwrócenie uwagi na fakt, iż na każde społeczeństwo wywierają wpływ liczne czynniki społeczne, ekonomiczne czy kulturowe.

Wystawa nie spodobała się jednak muzułmanom, którzy uznali ją za bluźnierczą. W akty przedstawiające nagie kobiety wpleciono bowiem szahadę, czyli islamskie wyznanie wiary w języku arabskim. Początkowo galeria twierdziła, że każda osoba może sama wybrać jaki element wystawy chce oglądać, lecz ostatecznie postanowiono pójść na „kompromis” i zasłonić dwa najbardziej „kontrowersyjne” obrazy.

Saatchi Gallery podkreśliło w swoim oświadczeniu, że szanuje wolność artystyczną, ale poza tym postanowiło także uwzględnić postulaty osób protestujących przeciwko niektórym elementom wystawy.

Na podstawie: TheGuardian.com, Independent.co.uk
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. cacor 08.05.2019 15:17

    Czy w drugą stronę też to działa?
    Tzn. jeżeli jakiś obraz w kraju islamskim nie spodoba mi się, to też go zasłonią?
    Czy to działa tylko w jedną stronę?

  2. Radek 08.05.2019 17:47

    Naprawdę nie wydaje mi się aby to była informacja godna tego aby umieszczać ją w ogóle na WM. U nas się nie spodobała flaga LGBT którą jakaś osoba dorysowała do obrazu czczonego przez wielu ludzi, a tam święte wyznanie wiary wpleciono w bestialskie morderstwa albo, nagość, albo jakieś okropności, co spowodowano uzasadnioną reakcję społeczności muzułmańskiej. Nic nadzwyczajnego, zasłoniono tylko dwa obrazy i nawet nie aresztowana twórcy. Nie ma naprawdę o czym pisać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.