Brytyjscy rolnicy przeciw supermarketom Morrisons

Opublikowano: 19.08.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 677

Rolnicy z Wielkiej Brytanii zapowiadają kontynuację protestów przeciwko sieci supermarketów amerykańskiego koncernu Morrisons. Zaniża on bowiem ceny w skupach mleka, a następnie sprzedaje produkt z czterokrotnym przebiciem.

Związki zawodowe farmerów z Anglii, Szkocji i Walii organizowały demonstracje przeciwko polityce amerykańskiej firmy. Skarżą się oni, że przez działania Morrisons za litr mleka w skupie dostają oni 24 pensy, podczas gdy koszty produkcji wynoszą 30 pensów. Supermarket tymczasem sprzedaje litr mleka za średnio 89 pensów.

Protest producentów mleka polegał na blokadzie centrów dystrybucyjnych Morrisons oraz wycofywaniu produktu ze sklepowych półek. Koncern poszedł na ustępstwa i zapowiedział, że do obrotu wprowadzone zostanie również mleko droższe o co najmniej 10 pensów, które miałyby trafić bezpośrednio do producentów. Brytyjscy konsumenci będą mogli dzięki temu wybrać, czy chcą wesprzeć rolników, czy też wolą zakupić tańszy produkt.

Brytyjscy rolnicy uważają jednak, że działania amerykańskiej firmy nie są wystarczające, a ich celem jest odzyskanie pieniędzy z marży pobieranej przez supermarket, bez przerzucania kosztów na klientów Morrisons.

W ciągu ostatnich 20 lat w Wielkiej Brytanii zniknęło blisko 20 tys. gospodarstw rolnych. Od początku roku swój zawód porzuciło blisko 200 hodowców bydła, bowiem produkcja mleka przestała być opłacalna.

Na podstawie: TheGuardian.com, Sotland.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.