Brytyjscy rolnicy będą mogli stosować zakazane w UE pestycydy

Opublikowano: 09.01.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1174

No i stało się – można by powiedzieć – Wielka Brytania już zaczyna obniżać standardy produkcji żywności, choć od zakończenia okresu przejściowego nie minęły nawet dwa tygodnie. Rząd Borisa Johnsona dał właśnie brytyjskim rolnikom zielone światło na zastosowanie pestycydów, które zabijają pszczoły.

Pestycydy, które zabijają pszczoły i które są w związku z tym zakazane na terenie Unii Europejskiej, zostaną użyte na uprawach buraków cukrowych. I niewielkim pocieszeniem wydaje się tu fakt, że minister środowiska George Eustice chce zezwolić na użycie szkodliwych pestycydów jedynie awaryjnie, w okresie nie dłuższym niż 120 dni, i to ze względu na znaczne szkody, jakie w zeszłym roku w uprawach buraków cukrowych poczynił wirus. Ministerstwo Środowiska tłumaczy, że pozwoli na „ograniczone i kontrolowane” użycie tiametoksamu (jednego z trzech szkodliwych neonikotynoidów) na wniosek związku rolników Sugar and the National Farmers Union.

Wiadomość o doraźnym zezwoleniu rządu na zastosowanie szkodliwego tiametoksamu w obrębie upraw buraków cukrowych w UK spotkała się z lawiną krytyki ze strony ekologów. „To zła wiadomość dla pszczół: Rząd ugiął się pod naciskiem National Farmers Union i zgodził się na użycie wysoce szkodliwego pestycydu. Rząd zdaje sobie sprawę z ogromnych szkód, jakie neonikotynoidy wyrządzają pszczołom i innym owadom zapylającym, a przecież zaledwie trzy lata temu poparł ograniczenia w zakresie ich stosowania w całej Unii Europejskiej. Owady odgrywają istotną rolę, m.in. w zapylaniu upraw i polnych kwiatów, a także w recyklingu składników odżywczych, a ich liczba drastycznie się ostatnimi czasy zmniejszyła” – czytamy w tweecie The Wildlife Trusts. Organizacja The Wildlife Trusts przypomina także, że w ciągu ostatniej dekady w UK wyginęła aż 1/3 populacji pszczół, a te zapylają na Wyspach aż 3/4 gatunków roślin uprawnych.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 3,86 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o