Brytyjscy pracodawcy wypowiedzieli wojnę smartfonom w miejscu pracy

Brytyjscy pracodawcy coraz częściej konfiskują telefony swoich pracowników, aby skupili się oni na pracy – pisze „Times”. Biznesmeni skarżą się, że wielu zatrudnionych jest uzależnionych od urządzeń mobilnych i ciągle rozprasza się, aby spojrzeć na ekran.

Aktualizacja statusów na portalach społecznościowych, wymienianie się wiadomościami w trakcie pracy może już wkrótce odejść w niepamięć, bo pracodawcy coraz częściej konfiskują telefony pracowników, aby skoncentrowali się oni na pracy.

„Times” pisze, że praktyka, wcześniej uważana za normę w przypadku pracowników sieci detalicznej, teraz stosowana jest w biurach. Dyrektor firmy marketingowej w West Yorkshire polecił, aby nie zatrudniano osób, które nie chcą rozstawać się ze swoim smartfonem. Telefony muszą też oddawać pracownicy kawiarni w Bibliotece Brytyjskiej, którzy nie mogą oprzeć się pokusie spoglądania na ekran w przerwach między obsługiwaniem klientów. Klauzula zakazująca korzystania z urządzeń mobilnych bez zezwolenia jest coraz częściej spotykana w umowach o pracę.

Według Gerarda O’Shaughnessy’ego z firmy Business Marketing Services, do tego stopnia przygnębiali go pracownicy, którzy używali telefonów w miejscu pracy, że dwa miesiące temu zaczął konfiskować urządzenia do przerwy obiadowej. – Niektóre kobiety wpadały w prawdziwą panikę, gdy po przyjściu do pracy poproszono je o zostawienie telefonu w pudełku – powiedział O’Shaughnessy. Przed wprowadzeniem tej polityki pracownicy często przeglądali portale społecznościowe nawet na spotkaniach. – Są uzależnieni od telefonów – podsumował. Jak dodał, często słyszy podobne uwagi od swoich klientów.

Jednak surowa polityka zakazująca używania telefonów komórkowych w miejscu pracy spotkała się z dezaprobatą niektórych organizacji związkowych. Zdaniem sekretarza generalnego Stowarzyszenia Pracowników Biurowych Prospect Mika Clancy’a technologie „stają się nowym powodem do konfliktów między pracownikami i pracodawcami”. Jak dodał, surowa kontrola korzystania z telefonów komórkowych jest odzwierciedleniem kultury nieufności w miejscu pracy.

Zgadza się z nim sekretarz Kongresu Związków Zawodowych Francis O’Grady. – Pracodawcy powinni traktować pracowników jak dorosłych ludzi. Dobrzy pracodawcy pozwalają na korzystanie z telefonów w celach osobistych, o ile nie przeszkadza to w pracy. Po ustaleniu, że noszenie telefonu ze sobą jest niewłaściwe, pracownikom należy udostępnić szafki. Konfiskata mienia osobistego niekorzystnie wpływa na zaufanie i środowisko pracy – podkreślił szef organizacji.

Zdjęcie: kropekk_pl (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com