Brytyjscy naukowcy stworzyli „żywy” komputer z grzybów

Opublikowano: 15.03.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2739

Naukowcy z University of the West of England ogłosili stworzenie „żywego” komputera, który jest zrobiony z grzybów.

Naukowcy twierdzą, że grzyby są idealnym organizmem do eksperymentów, ponieważ grzybnia działa jak ludzki mózg. Grzybnia to cienkie, przypominające włosy części systemu korzeniowego grzyba. Badania wykazały, że mogą przekazywać impulsy elektryczne, które są prawie nie do odróżnienia od synaps w mózgu. Dzięki tej właściwości kolonie grzybów wymieniają sygnały na znaczne odległości.

W ramach nowego eksperymentu naukowcy wykorzystali grzyby jako elementy płyty głównej. Wybuchy aktywności elektrycznej lub ich brak zostały przetłumaczone odpowiednio na jedynki i zera, naśladując binarny język komputerów. Aktywność grzybów mierzono za pomocą mikroelektrod.

Specjaliści wyjaśnili, że cechy komputera grzybowego są znacznie gorsze od zwykłej krzemowej technologii. Eksperyment przeprowadzono jedynie w celu wykazania zdolności grzybni do „realizacji podstawowych układów logicznych i elektronicznych”. Ale w przyszłości mogą pojawić się znacznie potężniejsze „żywe” komputery oparte na materiale organicznym.

Analiza interakcji między maszyną a ludzkim mózgiem jest ważna dla wielu dziedzin nauki, w szczególności medycyny. Może stanowić podstawę nowych technologii protetycznych czy leczenia groźnych chorób, takich jak choroba Parkinsona czy Alzheimera.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Gats 15.03.2023 23:39

    “The Last Of Us” … zaczyna się.

  2. MasaKalambura 16.03.2023 00:02

    Ciekawe, jak długo naukowcom uda się utrzymać w tajemnicy poziom IQ w języku grzybowym?
    I czy w ogóle postarają się podsłuchać grzybowy język i inteligencję tego gatunku i innych rodzajów.
    A szerzej język Ziemi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.