Brytyjczycy przeciwko nadużywaniu praw człowieka

Opublikowano: 15.12.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1235

Rząd Wielkiej Brytanii szykuje reformę ustawodawstwa dotyczącego praw człowieka. Konserwatyści uważają, że dotychczas były one nadużywane między innymi przez przestępców chcących uchronić się przed deportacją. Poza tym Brytyjczycy zamierzają uniezależnić się od decyzji podejmowanych przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Ustawa o prawach człowieka została przyjęta prawie dwie dekady temu. Określa ona minimalne standardy, zgodnie z którymi ludzie powinni być traktowani przez organy publiczne. Wśród nich są prawo do rzetelnego procesu sądowego, życia i wolności od złego traktowania, a także ochrona przed dyskryminacją lub nieuczciwą ingerencją w życie prywatne i rodzinne.

Brytyjski sekretarz sprawiedliwości Dominic Raab rozpoczął tymczasem trzymiesięczne konsultacje nad projektem reformującym powyższe przepisy. Ustawa od dawna była zresztą krytykowana przez polityków rządzącej Partii Konserwatywnej. Ich zdaniem stawiała ona bowiem prymat prawa międzynarodowego nad brytyjskim.

Raab chciałby więc, żeby zmiany „zaostrzyły podział władzy”. Najwyższym organem rozstrzygającym sporne kwestie byłby więc brytyjski Sąd Najwyższy, a nie Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasbourgu. Do tego konieczne jest zreformowanie części ustawy zobowiązującej sędziów do uwzględniania zagranicznego orzecznictwa.

Zwolennicy zmian zamierzają ponadto wyeliminować dotychczasową możliwość nadużywania przepisów o ochronie praw człowieka. Pozwalały one wielu skazanym przestępcom z zagranicy uniknięcia deportacji, bo powoływali się oni na doktrynę dotyczącą prawa do nieingerencji w życie rodzinne.

Propozycje przedstawione przez gabinet Borisa Johnsona nie spodobały się lewicowo-liberalnej opozycji i organizacjom pozarządowym. Uważają one ewentualne zmiany za wyjęcie rządu spod prawa, a nawet oskarżają Torysów o „dostosowywanie się do autorytarnych reżimów na całym świecie”.

Na podstawie: BBC.com, TheGuardian.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.