Brytyjczycy nie mogą głosować w wyborach w Unii Europejskiej

Opublikowano: 13.06.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1024

Europejski Trybunał Sprawiedliwości oddalił skargę obywatela Wielkiej Brytanii, skreślonego z listy osób uprawnionych do głosowania we Francji. Sędziowie uznali, że po „Brexicie” brytyjscy obywatele posiadają już tylko paszport państwa trzeciego, dlatego automatycznie stracili prawo do udziału w wyborach na unijnym terytorium.

Wniosek do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości złożył Brytyjczyk ożeniony z obywatelką Francji, mieszkający w tym kraju od 1984 roku. Nigdy nie złożył on wniosku o przyznanie francuskiego obywatelstwa, tym niemniej mógł przez wiele lat głosować w tamtejszych wyborach samorządowych.

To zmieniło się jednak przed dwoma laty. Na kilka tygodni przed mającymi miejsce w marcu 2020 roku francuskimi wyborami samorządowymi, Brytyjczyk zorientował się, że nie widnieje na liście wyborców. Złożył więc wniosek o ponowną rejestrację, jednak został on odrzucony przez burmistrza miasteczka Thoux.

Obywatel Wielkiej Brytanii wniósł więc skargę do Trybunału, nie zgadzając się z decyzją o cofnięciu mu możliwości głosowania i kandydowania w wyborach. Sędziowie ostatecznie zdecydowali się jednak na jej odrzucenie.

Trybunał uznał bowiem, że Brytyjczycy od lutego 2020 roku są obywatelami państwa trzeciego. Tym samym utracili prawa do głosowania i kandydowania w wyborach samorządowych na terytorium całej UE, bo Wielka Brytania już do niej nie należy.

Na podstawie: Express.co.uk
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.