Bryan Adams za zmianami w ochronie praw autorskich

Opublikowano: 20.09.2018 | Kategorie: Gospodarka, Kultura i sport, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1967

Kanadyjska legenda rocka – Bryan Adams – przekonywał we wtorek członków parlamentarnej komisji do spraw dziedzictwa kulturowego, że artyści powinni mieć większą kontrolę nad owocami swojej twórczości.

Piosenkarz opowiada się za wprowadzeniem poprawek do ustawy o prawach autorskich (Copywright Act), tak by artyści mieli więcej możliwości odzyskania praw do swoich tekstów i piosenek po tym, jak już sprzedadzą je jakiejś wytwórni. Adams podkreślał, że tak naprawdę chodzi o zmianę tylko jednego słowa w ustawie – to niby niewiele, ale dla artystów różnica będzie kolosalna.

Obecnie firmy, które nabyły prawa do prac muzyków, autorów, kompozytorów i innych twórców, zachowują je do 25 lat po śmierci artysty. Adams chce, by to wyłączne prawo było utrzymane przez 25 lat od momentu nabycia praw autorskich. Uważa, że to wystarczający czas, by firmy sowicie wzbogaciły się na twórczości artysty. W Stanach Zjednoczonych prawa autorskie pozostają własnością firm przez 35 lat po nabyciu. 58-letni Adams stwierdził, że w Kanadzie stać nas na lepsze przepisy. Powiedział, że to niewielki wysiłek ze strony parlamentu, który ułatwiłby życie artystom w pełnym wyzwań świecie. Mówi, że zmiana w prawie byłaby mu pomocna, ale przede wszystkim skorzystaliby na niej młodzi twórcy, którym często ledwo starcza na czynsz.

Komisja w ramach przeglądu Copywright Act rozważa różne modele wynagrodzenia artystów. Prowadzi przesłuchania, na które zaprasza zainteresowane strony i ekspertów. Adams pochwalił urzędy regulacyjne za wprowadzenie wymagań emisji utworów kanadyjskich artystów. Stwierdził, że w przeciwnym razie słuchalibyśmy tylko hitów zza południowej granicy, a żaden kanadyjski artysta nie miałby szansy na wybicie się.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska-Augustyniak
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.