Browar Żywiec likwiduje spółkę transportową

Opublikowano: 21.09.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 461

Jeden z największych polskich browarów chce zlikwidować swoją spółkę Trans Trade Żywiec i zmusić swoich pracowników do samozatrudnienia. Przeciwko decyzji zarządu koncernu pod bramą zakładu protestowali związkowcy z „Solidarności”.

Decyzja o rozwiązaniu spółki zapadła 16 września, podczas Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Trans Trade Żywiec – firmy wchodzącej w skład Grupy Żywiec, polskiego potentata piwowarskiego. Jako oficjalna przyczyna została podana informacja, że funkcjonowanie TTŻ jest „niezwiązane bezpośrednio z działalnością biznesową Grupy Żywiec”.

Browar chce jednak dalej korzystać z usług swoich dotychczasowych kierowców. Związkowcy zwracają uwagę, że zarząd chce w ten sposób wysłać pracowników na pozakodeksowe formy zatrudnienia. “To ma być zmuszenie ludzi do tak zwanego samozatrudnienia. Zarząd chce doprowadzić do tego, by obecni pracownicy założyli firmy i świadczyli tę samą pracę jako firmy zewnętrzne. Nie ma na to naszej zgody. Nie do przyjęcia jest zwiększanie zysków kosztem pracowników i ich rodzin” – mówi Andrzej Biegun, przewodniczący MKZ NSZZ Solidarność grupy Żywiec.

Związkowcy zapowiadają, że jeśli zarząd nie zmieni swojej decyzji, wówczas protest zostanie rozszerzony i przyłączą się do niego również pozostali pracownicy Grupy Żywiec. “W przypadku niesatysfakcjonującego rozwoju zdarzeń podejmiemy bardziej stanowcze i zdecydowane działania w ramach całej firmy” – ostrzega Biegun

„Wszyscy wiemy, że rynek transportowy w Polsce jest chorym rynkiem na którym żeby przeżyć, kierowca prowadzący działalność gospodarczą nie może pracować zgodnie z przepisami drogowymi i prawem polskim. Grupa Żywiec jako właściciel ma pełną tego świadomość mimo tego próbuje zmusić pracowników do tego typu działań” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez zakładową „Solidarność”.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. kudlaty72 21.09.2015 16:50

  Polski browar? Tak jak polskie obozy koncentracyjne.
  Udziałowcy na dzisiaj:
  -Heineken International BV 65,15% akcji
  -Yunnan Ltd. 33,01% akcji
  Taki to polski browar ale pranie mózgów trwa.

 2. Abaddon 21.09.2015 18:44

  Tak zwane “piwo” z tego polskawego koncernu to jakaś masakra. Ponad rok temu zdarzyło mi się wypić ich wytwór z puszki 0,33l. Sztuk 1. Na drugi dzień bolała mnie głowa. Nawet nie chcę wiedzieć jaki był rzeczywisty skład tej cieczy. Nigdy więcej tego nie tknę.

 3. mr_craftsman 21.09.2015 18:55

  Polskie bywają browary rzemieślnicze. Albo kilka większych, np. Jakubiak (posiada kilka browarów).

  Żywiec to tylko marka-wydmuszka. Grupa Żywiec, mimo dominującej pozycji na rynku musi się posuwać do czegoś takiego ?
  Gdzie idą zyski z efektu skali i oligopolu ?

 4. balcer 21.09.2015 21:45

  A czy nie dostrzegacie tego, że stawki na ZUS zjadaja tak dużo pracodawcom, że mówia do pracowników: dostaniesz 1000zl na rękę więcej i będziesz mógł spłacić meszkanie w 10 , a nie w 30 lat. Dzięki temu na emeryturze wynajmiesz drugie mieszkanie, które kupsz za kolejne 20 lat różnic miedzy etatem a samozatrudnieniem. Potem z wynajmu będziesz mieć emeryture ze 3000zł a nie 900zł.

 5. argos1 22.09.2015 11:37

  @balcer
  Zgadza się. Dlatego składki na ZUS powinny być całkowicie dobrowolne. Nie sądzę jednak, że dzięki temu pracownik nad Wisłą będzie zarabiał tyle co np. pracownik w Norwegii czyli 16000 zł miesięcznie. A wiesz dlaczego? Ponieważ polski pracownik jest traktowany jako niewolnik przez pracodawcę lub zleceniodawcę. Gdyby zaczął się domagać wysokości pensji zachodnich, to jego miejsce od razu zajmie Rumun, Bułgar lub jeszcze lepiej Ukrainiec. Chęć szybkiego i kolosalnego zysku pracodawców w Kolonii Nadwiślanej nie tłumaczy ucisku ze strony państwa, który też jest faktem. Na “zachodzie” fortuny prywatnych przedsiębiorstw dorabiały się całe pokolenia, natomiast tam u Was w Kolonii ci owi przedsiębiorcy chcą zdobyć majątek w kilka lat oraz tłumaczą sobie i innym, że inaczej to się nie opłaca być przedsiębiorcą.
  Więcej i więcej, szybciej i taniej – chęć zysku zaślepia obraz człowieka. Nie nauczyliście się jeszcze, że to właśnie człowiek jest największą inwestycją w rozwoju wszystkiego do czego dążycie. Smutne…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.